Aşırı Terleme Neden Olur?

3.6.2016 09:12:58 BilgeDede
Aşırı Terleme Neden Olur?" title=  
Asiri Terleme Neden Olur?


 
Terleme, vücudun ter bezlerinden disari tuzlu bir sivinin salinmasidir. Özellikle yaz mevsimiyle birlikte sik sik sikayet ettigimiz terlemenin aslinda vücut için olmazsa olmaz bir islevi vardir: terleme, vücudumuzun sogutma sistemidir. Disaridaki sicaga ragmen ter yoluyla vücut isisinin artmamasi ve belli bir aralikta kalmasi saglanmis olur. Üstelik vücuttan çesitli toksinlerin atilmasini da saglar. Ter daha çok koltuk altlarinda, ayaklarda ve avuç içlerinde görülür. Ne kadar terledigimiz, vücudumuzda ne kadar ter bezimiz olduguyla yakindan ilgilidir. Bir insan 2 ila 4 milyon arasinda degisen sayida ter beziyle dogar. Ergenlik döneminde ter bezleri tümüyle aktiflesir. Kadinlarda daha çok sayida ter bezi bulunmasina karsin, erkeklerdeki ter bezleri daha aktiftir.

Terleme sinir sisteminin otonom bir bölümü tarafindan kontrol edilir ve bu sistem üzerinde bizim herhangi bir bilinçli kontrolümüz yoktur. Terleme vücudun dogal bir isi ayarlama yöntemi oldugundan hava sicak oldugunda daha çok terleriz. Ayrica spor yaptigimizda, efor sarf ettigimizde ya da heyecanlandigimizda, korktugumuzda veya sinirlendigimizde de terleriz. Asiri terlemeye neden olan bir baska durum da menopozdur.

Ancak bu yukarida saydiklarimizin hiçbiri ortada yokken, durduk yere sürekli olarak ter döküyor, ter nedeniyle diger insanlarla temas etmekten kaçiniyor ve ter kokusuyla bas edemiyorsaniz, tip dilinde ‘hiperhidroz‘ denilen asiri terleme bozuklugundan muzdarip olabilirsiniz.


Asiri Terleme Nedenleri

Asiri terlemeye ‘hiperhidroz’ neden olabilir dedik ama asiri terleme bozuklugunun da farkli türleri vardir:

Birincil tip hiperhidrozun genetik oldugu düsünülür ve büyük olasilikla sadece ter bezlerinin fazla aktif olmasindan kaynaklanir. Bu tip hiperhidrozda ter bezleri normalden 4-5 kat daha fazla çalisiyor olabilir.

Ikincil hiperhidrozda ise asiri terleme altta yatan bir hastaliga isaret ediyor demektir. (Bu hastaliklar neler olabilir asagidaki listede görebilirsiniz.) Ikincil tip hiperhidroz genellikle koltuk altlarini veya tüm vücudu etkiler.

Hiperhidroz ve hastaliklar da dahil asiri terlemenin altinda yatabilecek baslica nedenleri siralamaya çalisirsak söyle bir liste karsimiza çikar:

Alkol
Alkol ya da uyusturucu madde yoksunlugu
Akciger rahatsizliklari
Ates ve enfeksiyonlar, tüberküloz
Baharatli yiyecekler
Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
Diyabet
Duygusal ya da stresli durumlar (kaygi)
Düsük kan sekeri (hipoglisemi)
Birincil hiperhidroz (Bu tip hiperhidroz kalitsal olabilir, altta yatan bir hastalik olmadan ter bezleri asiri çalismaktadir. Bütün vücudu degil de daha çok el ve ayaklari etkiler. )
Egzersiz
Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalismasi.)
Kafein
Kalp hastaligi
Kanser (Bazi kanser türleri.)
Kompleks bölgesel agri sendromu (KBAS)
Menopoz
Obezite veya fazla kilolar
Tiroid hormonu, morfin, agri kesici, ates düsürücü ya da antidepresan gibi bazi ilaç türleri
Yüksek hava sicakligi
Asiri Terleme Nedeniyle Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Eger terlemeyle birlikte asagidaki belirtiler de ortaya çikiyorsa hemen bir doktora basvurun:

Gögüs agrisi
Ates
Hizli nabiz
Nefes darligi
Kilo kaybi
Yukaridaki bu belirtiler bir enfeksiyon ya da hipertiroidi sorununa isaret ediyor olabilir. Doktora görünmenizi gerektiren diger durumlar ise:

Çok terliyorsaniz veya uzun süre boyunca teriniz durmuyorsa veya terlemenize bir açiklama getiremiyorsaniz.
Terlemeyle birlikte veya terleme devaminda gögsünüzde agri ya da basinç hissediyorsaniz.
Terleme sikayetinin yani sira kilo kaybediyorsaniz veya genellikle uykunuzda terliyorsaniz.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır