Gebelikte kahve içmek, zararlı mıdır?

21.6.2016 18:44:09 BilgeDede
Gebelikte kahve içmek, zararlı mıdır?" title=  
Bu soruya verilen birbirinden farkli cevaplarin gebelerin kafasini karistirdigini söyleyen Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Bülent Tiras, “Hamilelik sürecinde kahve tüketiminin zarari kafeinden kaynaklanmaktadir. Kahve içmemenin gebelik sürecinde daha saglikli oldugunu unutmamak gerekir. Yalnizca kahvede degil, çayda da kafein vardir. Gebelik sürecinde her türlü besinin asirisindan kaçinmak gerekir. Kafein de bunlarin basinda gelmektedir. Asiri kahve tüketiminin gebelikte düsüge yol açabilecegini ortaya koyan arastirmalar da mevcuttur” diyor.
Prof. Dr. Bülent Tiras gebelikte kahve tüketimi hakkinda su bilgileri verdi:
Ülkemizde kahve ve çay kültürü mevcut oldugu için gebelik sürecinde kafein tüketmenin zararli olup olmadigi gebeler için oldukça önemli bir konudur.

Kafein bebege de geçiyor…
Gebelik sürecinde, anne adayi bazen bilerek, bazen de bilmeyerek kafein tüketmektedir. Kafein birçok besinde bulunabilir.  Kafein içeceklerle vücuda temin edildigi zaman, oldukça hizli bir sekilde vücuda alinir. Buradan da bebegin esi tarafindan bebege de gider. Vücuda 200 mg kafein temin edildigi zaman bebege kan ileten bebegin esindeki akim %25 düsmektedir. Gebelerin de endisesi bu noktada baslamalidir.

kahve-kanserGebenin vücudunda kafein yikini saglayacak bir metabolizma bulunur. Ancak bebekte bu metabolizma henüz yoktur. Bundan dolayi da tüketilen kafein, bebekte daha fazla bulunur. Gebenin metabolik özellikleri; bebege aktarilan kafein oranini da etkiler. Ayni miktarda kahve içilse de iki gebe arasindaki metabolik özellikler farkli oldugu için bebege aktarilan kafein miktari da farkli olacaktir.

Kafein bebeginizin kilosunu çaliyor…
Sik sik ve uzun vadede kafein tüketimi yapan gebelerin bebeklerinde, gelisim geriligi görülme riski daha fazladir. Tüketilen kafein oraninin, bebek gelisimini hangi mekanizmayla etkiledigi oldukça güç cevaplanan bir sorudur. Anne adaylarinin; fiziksel, biyolojik, metabolik, çevresel ve genetik etkenleri oldukça degiskendir. Bu sebeple bu sorunun cevaplanmasi zordur.

Gebelikte kahve tüketimi hakkinda yapilan bilimsel arastirmalarin verilerinde ise, günlük olarak 200 mg kafein tüketildiginde bebegin kilosunda 60-70 gr azalma oldugu bildirilmistir. Gene ayni arastirmada, hamile kalmadan önce günlük olarak 300 mg kafein tüketen; fakat hamilelik sürecinde bu miktari günlük olarak 50 mg’a kadar azaltan gebeler  ile kafein miktari tüketimi 300 mg olarak sürdüren gebelerin bebeklerinin kilolari karsilastirilmistir. Kafein tüketimini azaltmayan gebelerin bebeklerinde yaklasik olarak 150 gr. agirlik azalmasi oldugu tespit edilmistir. Göze çarpan farkli bir bilgi de kafein tüketimi arttikça, dogru orantili olarak bebekteki gelisim geriligi riski de artar.

gebelikte_tansiyon

Kafein tüketimi de tipki alkol tüketimine benzer.  Bebekte gelisim geriligi riskini arttirir. Alkol ve kahvenin birlikte tüketilmesi ise bu riski iki kat fazlalastirir.  Bu sebeplerden dolayi gebelik sürecinde kafein tüketimi önerilmez. Ancak anne adayi kahveyi çok seviyorsa ve cani da çekiyorsa asiriya kaçmadan, her gün olmayacak sekilde tüketebilir. Asiriya kaçmadigi ve her gün düzenli olarak içmedigi sürece bu konuda bir sorun yasamaz.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır