Telefonlar neden asiri isinir?

21.6.2016 16:12:14 BilgeDede
Telefonlar neden asiri isinir?" title=  
Cepkask’in Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cep telefonlarinin patlamasi hakkinda önemli açiklamalarda bulundu. Cep telefonlarinin koruma kiliflariyla, orijinal olmayan pillerle ve telefonlardaki fazla uygulamalar sebebiyle alev aldigi açiklandi.

Cep telefonlari neden fazla isinir? Kullandiginiz kilif mi, yan sanayi ürünü bataryalar mi yoksa telefonunuzun arka planinda sürekli çalisan uygulamalar mi buna neden olur?

Telefonunuzun Pili Orijinal Olsun

Orijinal olmayan pillerin ve kulakliklarin da cep telefonu patlamalarina neden olabilecegini vurgulayan Gülgeç, “Bu gibi patlamalarda ve yanginlarda orijinal olmayan piller ön sirayi almaktadir. Ancak sadece yan sanayi piller degil, orijinal olmayan nerede hangi sartlarda ve hangi kalitede malzemeler ile üretildigi belli olmayan yan sanayi  sarj adaptörleri, oto sarj aparatlari hatta kulakliklar bile buna benzer olaylara yol açabiliyor. Voltaji saglikli olarak cep telefonuna adapte edemeyen sarj aparatlari yangina sebebiyet verebilir” dedi.

Cep Telefonunuz Haddinden Fazla Isiniyorsa Sebebi Kilifidir

Gülgeç,  “Sik sik ‘Cep telefonum haddinden fazla isiniyor’, ‘Kendi kendine kapandi, ekranim donuyor’ gibi sikâyetleri duyariz. Bu sikâyetlerin önemli bir bölümünün yüksek isi sebebiyle gerçeklesme ihtimali oldukça yüksektir. Devamli yüksek isiya maruz kalan ve sentetik hammadde ile imal edilmis cep telefonlarinin ana kartlari bu isi sebebiyle rahatlikla  deforme olabilir. Yüksek isiya maruz kalan ve korunakli kilif sebebiyle kendini sogutamayan cep telefonunda zamanla deformasyonlar baslayabilir, ana kart ve pil üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu olumsuz etkinin uzun süre sürmesi durumunda cep telefonunun pili  patlayabilir veya yanabilir” açiklamasinda bulundu.

Ihtiyaç Disindaki Uygulamalarinizi Kapatin

Cep telefonlarinin ses transferinin disinda neredeyse tüm iletisimimizi saglar durumda olmasina deginen Gülgeç, telefonlardaki uygulamalarin da cep telefonunun yükünü haddinden fazla artirdigini bu durumunda cep telefonlari üzerinde olumsuz etki yaptigini belirterek, “Bahsettigim sebepler nedeniyle cep telefonlarina yük bindiren gereksiz uygulamalari ihtiyaç disindaysa kapatmak cep telefonunun mümkün oldugunca havalandirilmasini saglamak için çok önemlidir.” dedi.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır