Tarih ve yalan

21.6.2016 09:13:19 BilgeDede
Tarih ve yalan" title=  

Tarih milletlerin derin hafizasi, her zaman yaslandiklari övünç ve hüzün kaynagi olan büyük bir ibret hazinesidir.


Insanlar o zaman yasanan hadislere dayanarak hüzünlenir, oraya bakarak gurur ve sevinç duyarlar. Oradan ders alarak geleceklerini kurgulamaya özen gösterirler.

Iyi veya kötü insanligin basindan geçen tüm serüvenler tarihin sararip solmayan sahifelerinde canli ve diri olarak hep yasamis ve yasamaya devam edecektir. Oradan ibret alanlar ayni hadiseleri yasamazlar, almayanlar ise ayni yanlislarla yüzlesirler.
Gerçek tarih yalan söylemez. Yalan söyleyen ve uydurulan bir tarihte zaten tarih degildir. Belki o dönemde yazilan tarih masallaridir.

Ne yazik ki, ülkemizde Cumhuriyet döneminde yazilan/yazdirilan tarih kitaplarimiz geçmisimize (Osmanli ve Selçukluya) dönük kin, öfke ve nefret dolu, hakikatten uzak, Cumhuriyet dönemini de tek adam ekseninde abartarak, hatta; yalan ve iftiralarla süsleyerek tarih diye milletimize yutturulmaya çalisilan metinlerdir.

Egitim kurumlarimizda genç nesillere yillardir ‘’Bu bizim Tarihimizdir’’ diye inat ve israrla okutulan gerçek tarihimiz degil, ideolojik devlet yapisinin tarih dayatmalaridir. 
Cumhuriyet öncesi Selçuklu- Osmanli tarihine yönelik asiri yergiler, kötülemeler, karalamalar ve yok saymalar, Cumhuriyet dönemi ise zamanin devlet baskanlarini yüceltmeye yönelik, putlastirmaya dönük asiri övgü, abarti ile gerçek yasananlardan uzak, masa basinda yazilan -uydurmalarla dolu- bir tarih bu milletin tarihi olmaktan çok uzaktir.

Baskici iktidarlar, tek adamlar, diktatörler ve askeri yönetimler döneminde iktidar agalarini övmek için tek tarafli yazilan, keyfi yazilara ve güzellemelere tarih denilemez.
Gerçek tarih; gerçeklere dayanarak eksisiyle artisiyla yasananlari tarafsiz bir gözle yazan, her zaman elestiriye ve özelestiriye açik içinde hakikatlerden baska kirli bir bilgi barindirmayan berrak ve güvenilir bir kaynaktir.
‘’Bize tarihimizdir’’ diye dayatilan metinler Kemalist ideolojinin süzgecinden ve ayarindan geçmis, gerçeklerden uzak ve gerçeklerle savasan, sagi solu tiraslanmis,  Hak ve hakikatle arasina duvarlar örülmüs tek tarafli ideolojik dayatmalar tarihidir.

Cumhuriyet dönemi gençligi batili olma, batiya öykünme adina kendi tarihinden, geleneginden, kültür ve degerlerinden koparilarak yetistirildi. Amaç; milletimizin kendi dinine,  tarihine, kültür ve degerlerine yabancilasmasiydi. Ve bu kismen de olsa basarildi. 

Bugün ülkemizde yasadigimiz anarsi, terör, iç gerilimler ve bunalimlar, devlet ve millet arasindaki kirginliklarin ana sebebi resmi statüko eliyle milletin kendi tarihinden ve referans kaynaklarindan uzaklastirilmanin trajedisidir. 

Millet olarak kendi tarihimize, kültürümüze ve dinimize karsi yabancilasmanin, onlardan uzaklastirilmanin bedelini; idealsiz ve hedefsiz, kendi devlet ve milletine, kendi tarih ve kültürüne, kendi din ve medeniyetine yabanci ve düsman gibi bakan sorumsuz bir nesile sahip olmakla en aci bir sekilde yasiyoruz. 
Sadece ‘’1923 ile 1950’’ arasinda tarihimizle hiç alakasi olmayan bilgileri tarih diye milletimize yutturulmasi, gerçek bilgilerin kozmik odalarda hapsedilip milletten gizlenmesi resmi ideolojinin ikiyüzlülügünü ispat etmeye yeter.

Gerçeklere yüz çeviren, yalanla beslenen, çarpik bir tarih bilinciyle yetistirilen HAK ve hakikatten kopuk kusaklardan ancak vatan ve millet düsmani ‘’Geziciler’’ , ‘’Teröristler’’, ‘’Anarsistler'' ve her seye ''HAYIR'' diyen acayip bir nesil çikar. 

‘’Yalan söyleyen Tarihin’’ agir ve bir o kadar da aci faturasini dün oldugu gibi bugün de yine milletimiz ödüyor. Yalan ve yanlis tarihi istediginiz kadar taçlandirin, hatta suni bayram olarak kutlayin hakikat her zaman yalana galip gelmis, gelir ve gelecektir.

 

Arif Altunbas  


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır