Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

21.6.2016 08:57:09 BilgeDede
Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?" title=  
Vücudun kendi kendisine olusturamadigi inorganik maddelerdir. Bedenin saglikli kalabilmesi için çok gereklidir ve olmazsa olmaz maddelerdir. Eksikligi vücutta çok ciddi sorunlar yaratir. 20’ye yakin mineral vardir ve bu mineraller dengeli beslenme sonucunda yeterli oranda vücuda alinirlar.

Minerallerin Görevleri Ve Faydalari Nedir?

Vitaminlerle beraber çalisirlar. Vitaminlerle diger besin maddelerinin faydali bir sekilde kullanilmasina yardim ederler.

Saglikli kemik ve dis yapisi için çok önemlidirler.
Kalbin düzenli çalismasini saglarlar.

Dolasim ve sinir sistemi için çok önemli yardimcidirlar.

Vücudun su dengesinin korunmasini saglarlar.

Vücuttaki pek çok fonksiyonun diger bir ifade ile bütün organlarin görevlerini düzenli bir sekilde yerine getirmelerinde dogrudan etkilidirler.

Eksikligi Nelere Yol Açar?

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu mineral eksikligi görülür. Ya da alinan minerallerin gereginden fazla kaybedilmesi de mineral eksikligi anlamina gelir. Pek çok hayati görevin yerine getirilememesine neden olur ve böylece çok ciddi saglik problemleri meydana gelir. Bu açidan yeterli sivi alimi, düzenli ve dengeli belenmek vitamin saglanmasi için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Minerallerin alinmasi kadar kaybedilmemesi de çok önemlidir. Sigara ve alkol kullanimi mineral kaybinin en basta gelen etmenleridir. Bunun yaninda fazla terleme, ishal, idrar söktürücü ilaçlar sivi ve mineral kaybetmeye yol açar. Bu açidan bakildiginda alkol ve sigaradan uzak durulmali, günlük alinmasi gereken sivi miktarinin mutlaka alinmasi gerekir. Hamilelik döneminde, bebek ve çocuklarda ve sporcularda mineral ihtiyaci daha yüksek seviyededir.

Hangi Mineraller Vardir?

Demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko, bakir, fosfor, iyot, potasyum, bor, selenyum, kükürt, krom, flor ve manganez vücutta bulunan ve bulunmasi gereken minerallerdir.

Dengeli ve düzenli sivi alimi ve beslenilmesi hu minerallerin eksikliginin giderilmesinde ilk faktördür. Vücutta bir mineralin eksikliginin görülmesi halinde ya disaridan bu mineral içerikli ilaçlar alinir ya da bu minerali içeren besinlerin ve sivilarin tüketilmesine agirlik verilir. Bu sayede vücutta eksikligi görülen mineral tamamlanmis olur. Yukarida siralanan her mineral vücutta belli oranda bulunmalidir ve her birisinin farkli vücut açisindan farkli görevi ve fonksiyonu vardir. Eksikligi asla vücut açisindan kabul edilebilir bir durum degildir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır