Bebek cinsiyet seçimi ve belirleme mümkün mü?

20.6.2016 14:25:08 BilgeDede
Bebek cinsiyet seçimi ve belirleme mümkün mü?" title=  

Cinsiyet tayininde  bulunmak isteyen ailelerin çocuk sahibi olup olmadiklarina bakmaksizin, öncelikle  tüp bebek tedavisine baslarlar. Amaç, anne adayinin ilaçlar araciligi ile yumurta sayisini artirmaktir

(indüksiyon). Bu ilaçlar, anne adayinin yasina göre belirlenen dozlarda kullanilmakta olup, ilaç tedavisi yaklasik 7-12 gün kadar sürmektedir. Yumurta hücreleri yeterli büyüklüge ulastigi zaman igne ile yumurta çatlatma islemi yapilir ve yumurta toplama islemi gerçeklestirilir. Bu islem basit ve agrisiz bir islem olup genel veya lokal anestezi ile uygulanmaktadir. Cinsiyeti Belirlemek Mümkün mü? Anne adayindan yumurta toplama islemi gerçeklestirilirken, baba adayindan da sperm hücreleri alinir.

Daha sonra bu yumurtalar döllenerek embriyolar olusturulur. Olusturulan kaliteli embriyolarin gelisim süreci titizlikle takip edilir ve döllenmenin üçüncü gününde  cinsiyet belirleme yöntemi  ile embriyolar tayin edilir. Cinsiyet Seçimi Cinsiyetin tayin edilmesi  isleminden iki gün sonra, istenilen cinsiyetteki saglikli embriyolar anneye transfer edilerek islem tamamlanir. Transferden kisa bir süre sonra yapilacak olan kan testi ile hamilelik sonuçlari kontrol edilir. Cinsiyet Seçimin Ahlaki Yönleri ve Avantajlari Teknik olarak bazi çevrelerce, kiz-erkek popülasyon dengesini bozabilecegi, dogal dengeye müdahale etmek olacagi gibi bir takim düsüncelerle cinsiyet seçimi ahlaki bulunmasa da, asagida siraladigimiz nedenlerden dolayi bu bakis açisini kabul etmiyoruz.

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Avantajlari - 

Cinsiyet belirleme  isleminde, bebegin kiz veya erkek olmasinin seçimi disinda, olusabilecek genetik rahatsizliklar önceden tespit edilerek, saglikli bireylerin dünyaya getirilmesi hedeflenir.

-   Down sendromu, Monozomi, Trizomi gibi sik rastlanan hastaliklar önceden belirlenebilir. -                  Yapilan islemler ve seçilen embriyolar ile, yasi ilerlemis anne adaylari daha saglikli bir hamilelik dönemi geçirir.

-  Kontrolsüz çogul gebeligi önlemek mümkündür. -Hamilelik sürecinde bir takim saglik sorunlari sebebiyle anne adaylarinin hamileligine son vermek gerekebilir.  Saglikli embriyo seçimiyle bu tip risklerin de önüne geçmek mümkündür. Gerek batil, gerek bilimsel olarak cinsiyet belirlemesinde bir çok yöntem, bir çok taktik yüzyillar öncesinden günümüze kadar gelmis olsa da, bugün saglikli sonuçlari yukarda bahsettigimiz yöntem olan  PGT, yani disarda olusturulan ve seçilerek anne rahmine konulan embriyo  yöntemi vermektedir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır