Saçlara Dogru Bakım Nasıl Yapılır?

2.6.2016 22:37:53 BilgeDede
Saçlara Dogru Bakım Nasıl Yapılır?" title=  
Günlük hayatin yogun temposuna, fazla sekillendirmeye, boyamaya ve kimyasal ürünlere maruz kalan saçlar, çogu zaman bu islemlerden olumsuz etkilenerek canli ve parlak görüntüsünü, yogunlugunu kaybedebilir. Zarar görmüs saçlarin tekrar bu islemlere maruz kalmasi sonucunda ise saçlar tamamen kaybedilebilir. Bu kadinlarin basina gelebilecegi gibi uzun saç kullanan erkeklerin de basina gelebilir.

Saçlar tamamen kaybedilmeden önce alinabilecek bir kaç önlem, dogru uygulama ile birlikte bu kayip engellenebilir.

Saçlara dogru bakimi yapabilmek için öncelikle sahip olunan saçin türünün iyini bilmek gerekir. Saç türünü tespit etmeden yapilacak saç bakimi saça olumsuz etkileyebilir.

Saç Türleri;

Normal Saçlar: Düzenli bakim yapildiginda nemini, yogunlugunu, parlakligini koruyabilen, yapisinda tüm maddelerin bulundugu saçlardir.

Yagli Saçlar: Genetik sebepler, çevresel etkiler veya stres, depresyon gibi sebeplerden yag bezlerinin fazla salgilandigi saç tipidir. Bu saçlar, sik yaglanmadan dolayi sik yikaninca kafa derisinde kuruluga da sebep olabilir.

Kuru Saçlar: Sebebi sürekli isiya maruz kalma, kimyasal etkiler ve çevresel faktörlerden olabilecegi gibi hormonal da olabilen saç tipidir.

Ince Telli Saçlar: En büyük sebebi genetik faktörler olan saç tipidir. Saça uygulanan zarar verici islemler sonucu saçlar daha da yipranabilmektedir.

Bakim Önerileri;

Normal saçlar için saçlari yikamadan önce uygulanacak bakim maskeleri yeterli olacaktir. Ayrica saçin tipine uygun sampuan ve saç kremi kullanimi, saçlarin sagligini korumasi için de önemlidir.Normal saçlar için maske tarifi;

Zeytinyagi maskesi
5 çorba kasigi halis zeytinyagi,
2 yumurta.
Iki malzemeyi iyice karistirip, yagli saça uygulayin. Sonrasinda saçi bone veya streç film ile kapayin. 15 dakika beklettikten sonra yikayin. Sampuandan sonra bakim kremi kullanmayi unutmayin.
Yagli saçlara sahip olanlar saçlarini ilik suyla ve düzenli araliklarla yikamalidir. Yagli saçlara özel bir sampuan seçimi de yapilmalidir. Saçlar yikanirken saç diplerine hafifçe masaj yapilmalidir.

Yagli saçlara sahip olanlarin saçlarini çok ellememesi ve çok taramamasi gerekir. Bunlar saçin daha da çabuk yaglanmasina sebep olmaktadir.

Yagli saçlar için maske tarifi;

1 adet limon,
1 yemek kasigi elma sirkesi,
1 litre su,
10 gr. Ihlamur çiçegi.
1 litre suya ihlamur çiçegi ve limon kabugu ekleyin, karisimi kaynatmadan sadece isitin. Isitilan karisimi 10 dakika bekletin ve içine elma sirkesi ekleyin. Karisimi saç diplerine uygulayin ve 15 dakika sonra yikayin. 
Kuru saçlarin düzenli araliklarla yikanmasi çok önemlidir. Kullanilan sampuanin nemlendirici özelligi olmasina dikkat edilmelidir. Kuru saçlarin uç kisimlarina, saçlar yikandiktan sonra gliserin yagi uygulamak da nemlendirilmesine yardimci olabilir.

Kuru saçlar için maske tarifi;

2 adet yumurta aki,
1 kasik yagsiz yogurt.
Bir kasede yumurta aklarini çirpin ve üstüne yogurdu ekleyin. Karisimi diplerden uca dogru uygulayin ve yarim saat sonra ilik suyla yikayin. 
Ince telli saçlar, haftada 1-2 kez düzenli bakim gerektirir. Saçlari yikamadan önce bakim maskeleri uygulanabilecegi, yikadiktan sonra islak saçlara bakim yaglari da uygulanabilir. Argan yagi, badem yagi her saç tipine uygulanabilecek bakim yaglaridir.

Ince telli saçlar için maske tarifi;

2 çorba kasigi zeytinyagi,
1 adet ezilmis muz,
1 adet yumurta,
1 çorba kasigi bal.
Malzemelerin tamami karistirip, saç köklerinden uçlara kadar sürün. 30 dakika bekledikten sonra saçlarinizi yikayin. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayin.
Saç dökülmesi için maske;

2 adet bephanten ampul,
2 adet bemiks ampul,
2 adet evigen ampul,
Bir çorba kasigi badem yagi.
Malzemeleri karistirip saç diplerine uygulayin. Saçi streç film ya da boneyle kapayin. 2-3 saat bekletin ve ardindan saçlarinizi yikayin.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır