Dış Gebelik Neden Olur?

20.6.2016 10:22:34 BilgeDede
Dış Gebelik Neden Olur?" title=  

Normal gebelikte, yumurta fallop tüpünde döllenir, buradan rahme yolculuk eder ve rahim içinde gelisimini sürdürür. Tip dilinde ‘ektopik gebelik’ denilen dis gebelikte ise, döllenmis yumurtanin (embriyonun) rahme yolculugu, tüplerdeki tikaniklik benzeri nedenlerle engellenir. Yumurta rahme ulasamaz ve genellikle fallop tüpünün içinde bir yere tutunur. Bu nedenle dis gebelik bazen “tubal gebelik” olarak adlandirilmaktadir.

Dis gebeligin normal gebelige dönüsme ihtimali yoktur. Döllenmis yumurtanin fallop tüpü içinde büyümesi tüpün patlamasina ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi kanamalara neden olabilir. Gögüslerde sislik, mide bulantisi, adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin yani sira anormal kanamalar ve agrilar da dis gebeligin belirtileri arasindadir.

Dis Gebelik Nedenleri

Dis gebelik genel olarak fallop tüplerinin iltihaplanmasi, zarar görmesi ya da seklinin bozulmasi nedeniyle görülür. Hormonal dengesizlikler ya da anormal cenin gelisimi de bu durumda bir rol oynayabilir. Kimi zaman da dis gebeligin neden kaynaklandigi tam olarak belirlenemez. Asagida dis gebelige neden oldugu düsünülen faktörlerden en yaygin olanlarini bulabilirsiniz.


 
Pelvik Enfeksiyon (PID)

Pelvik (bagirsak, mesane, rahim ve yumurtaliklari kapsar) enfeksiyon, genellikle cinsel yolla bulasan ve üst üreme yolunda meydana gelen bir enfeksiyondur. Bazen bu enfeksiyonun hiçbir belirtisi olmaz ve bu durumda, hiç haberiniz olmadigi halde, dis gebelik riski tasiyor olabilirsiniz.

Fallop Tüpte Enfeksiyon

Fallop tüplerde enfeksiyon ya da iltihaplanma olmasi, özellikle de iyi tedavi edilmemis vak’alarda  tüpün tamamen ya da bir kisminin tikanmasina neden olabilir. Tikaniklik disinda bir baska risk olusturan neden de, enfeksiyonlarin tüplerde veya diger iç genital organlar arasinda yapisikliga neden olmasidir.

Fallop Tüplerini Etkileyen Ameliyatlar

Daha önce pelvik veya karin bölgesi ameliyati geçirmis olanlar, tüp baglama ve açma ameliyatlari (tüp ligasyonu) geçirenler, risk grubundadir. Tüplerini baglatan bir kisinin hamile kalmasi ender görülen bir durumken, bu gebeligin dis gebelik olma riski yüksektir. Ayrica patladiktan sonra ameliyat edilen apandisitler de, tüplerin çevresinde yapisikliga ve dis gebelik riskine neden olur.

Daha Önce Yasanan Dis Gebelik 

Bir kez dis gebelik yasayan kadinlar, daha sonraki hamileliklerinde ayni sorunla karsilasip karsilasmayacaklarini hakli olarak merak edebilirler. Sonraki hamileliklerde yine dis gebelik riski olmakla birlikte, bu oranin çok yüksek oldugu söylenemez. Bir dis gebeligin ardindan, yeniden dis gebelik yasama riski % 1 ila 10 arasinda degisir.

Kisirlik Tedavisi

Kisirliga en çok hasarli tüpler neden olur ve kisirlik tedavisi görürken hamile kalmaniz halinde, bu gebeligin dis gebelik olmasi ihtimali vardir. Bu tedaviler, döllenen yumurta sayisini arttirdigindan dis gebelik ihtimali de artar.

Uygunsuz Kürtaj Operasyonlari

Tüm kosullarin uygun oldugu ve herhangi bir aksiligin yasanmadigi kürtaj operasyonlari sonrasinda dis gebelik riski olusmaz. Ancak operasyon sirasinda bir terslik olmussa, kürtaja uygun haftalardan sonraki bir zamanda operasyon yapilmissa veya operasyon sonrasi enfeksiyon olusmussa, bunlar daha sonra dis gebelik riskini artiran faktörlerdir.

Anne Olma Yasi

35 yas üzeri kadinlar hamile kaldiklarinda, dis gebelik riski artar. Kadinlar yas aldikça, tüplerin görevini yerine getirmesinde olumsuz bir degisiklik olup olmadigi ya da genital bir enfeksiyonun zaman içinde tüplere zararinin dokunup dokunmadigi gibi konular riskin artmasina neden olur.

Sigara

Ne kadar çok sigara içiyorsaniz, dis gebelik ihtimali de o kadar yükselir. Bu konudaki teorilerden biri, sigaranin tüplerin normal fonksiyonunu bozdugu yönündedir. Sigara içen kadinlar, içmeyenlere göre iki kat daha fazla oranda dis gebelik riskiyle karsi karsiyadirlar.

Dogustan Hasarli Tüpler

Fallop tüplerin dogustan hasarli olmalari nadir görülen bir durumdur ancak yine de dis gebelige etkisi olabilecek faktörler arasindadir.

Bazi Dogum Kontrol Haplari

Dogum kontrol haplari genel olarak dis gebelige neden olmaz. Hatta dogum kontrol haplarinin, dogum kontrolü disinda, kadin sagligi için pek çok faydasi oldugu bile söylenebilir. Bu haplar dis gebelik riskini azalttigi gibi kist olusumu, üreme organlarinda iltihaplanma veya kemik erimesi ihtimalini de azaltir. Ancak nadiren de olsa, sadece progesteron hormonu içeren bazi dogum kontrol haplari ve ‘ertesi gün’ haplari, dis gebelik riski yaratabilir. Kullandiginiz dogum kontrol hapi ile ilgili süpheleriniz varsa, jinekologunuza danisabilirsiniz.

Rahim Içi Araç (RIA / Spiral)

Rahim içi araçlar etkili dogum kontrol yöntemlerinden biridir ve %99 oraninda gebeligi önler. Ancak çok ufak da olsa, nadiren de görülse, rahim içi araçla korunurken de hamile kalma ihtimali vardir. Fakat böyle bir hamilelik büyük olasilikla dis gebelikle sonuçlanacaktir.

Endometriozis (Kronik bir kadin hastaligi)

Çok genel bir sekilde tarif etmeye çalisirsak, bu hastalikta rahim içindeki doku normal olmayan bir sekilde, fallop tüpleri ya da yumurtalik gibi rahim disi bölgelere de tasar ve yara veya tümör benzeri farkli sekiller alir. Fallop tüplerde yaralara neden olabilen endometriozisin, düsük veya dis gebelik riskini arttirdigi bilinmektedir.

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır