Kabizliga Ne Iyi Gelir?

19.6.2016 19:02:13 BilgeDede
Kabizliga Ne Iyi Gelir?" title=  

Kisisel  farkliliklar  olmakla  birlikte  genellikle  diski  kivaminin  sert  olmasi,  günde 1  kezden daha seyrek  diskilama  durumuna  kabizlik denir.  Bazi hastalar 2-3 günde bir, bazilari ise haftada bir ve de çok zorlanarak tuvalete gitmektedir. Önemli olan bu kadar kronik asamaya gelmeden bu durumun fark edilmesi ve gerekli önlemlerin alinmasidir.

Kabizlik Tanisi

Kabizligin tanisi için özel bir test gerekmez, genellikle hasta ve hasta yakinlari ile konusarak teshis konabilir. Ancak kabizliga neden olabilen hipotiroidi gibi hastaliklar açisindan hormon ölçümü yapilabilir, tedaviye yanit vermeyen, uzun süreli kabizliklarda Hirschprung Hastaligi tanisini koyabilmek için, ilaçli lavman bagirsak filmi çekilebilir.

Kabizlik Tedavisi

Kabizlik Tedavisinde 4 ana unsur önemlidir:

-  Beslenme aliskanliklari

-  Tuvalet aliskanligi

-  Yeterli sivi alimi

-  Ilaç ve  destek tedavileri

Bazilari  hariç ilaç tedavisi her zaman en son seçenek olarak düsünülmelidir Çünkü ilaçlar geçici bir çözümdür, önemli olan dogru beslenme ve tuvalet aliskanliklarinin kazanilmasidir.

1. Beslenme Aliskanliklari:

Kabizlikta beslenme önerileri-Kabizlikta nasil bir diyet uygulanmali?

Kabizligi olanlarda  beslenme  için  ana  kural  bol  sebze  ve yeterli  meyve tüketimidir.  Yüksek seker içerigi  dolayisiyla yenilen  meyveye miktarina ve çesidine dikkat  edilmelidir.

- Özellikle yaz aylarinda kayisi, incir, kavun-karpuz gibi meyveler. Her  mevsimde Elma,  

  armut gibi meyveler, bunlari çok iyi yikamak sartiyla kabuklariyla tüketmek lif  alimini   

  arttirarak kabizliga yardimci olacaktir. Kisin yine kuru kayisi, erik gibi kuru meyvelerden

  hosaflar.

- Kabak, brokkoli, karnabahar, ispanak, gibi haslandigi zaman yumusak kivamda olan

  sebzeler ile yapilmis zeytinyagli yemekler.

- Süt  gibi çesitli sivilarla sulandirilarak yenebilen kahvaltilik tahil karisimlari.

- Yesil salata, lahana, havuç, salatalik, domates, gibi çig sebzelerle zeytinyaginin da  

  katildigi salatalar. Mümkün oldugunca salatalik-domatesin kabuklariyla yenmesi.

- Pirinç pilavi yerine bulgur pilavi, mercimek, nohut, kuru fasülye gibi kuru baklagiller.

- Normal ekmek yerine kepek ekmegi, hatta tam tahil içeren yulafli, bugdayli ekmekler.

- Bunun disinda muz, patates yogurt gibi ishal diyetinde kullandigimiz katilastirici

  besinlerin azaltilmali, kefir veya prebiyotikli yogurt olarak  tercih  edilmeli.

- Süt içimi maksimum 500ml ile sinitlanmali, çocugunuz sütü çok seviyor ve

  azaltamiyorsaniz belli oranlarda sulandirarak vermek de denenebilecek bir yöntemdir.

2. Kabizligi Önleyici Tuvalet  Aliskanligi

Özellikle yemekten sonra midenin dolmasiyla ortaya çikan, adina gastro kolik refleks dedigimiz, dogal bir mekanizmai sayesinde bagirsaklarimiz daha kolay bosalabilmektedir. Yemekten kalktiktan sonra hissettigimiz hafif karin agrisi, aslinda bagirsaklarin “tuvalete git” sinyalidir, bu sinyale kulak vermemek, yani tuvalete gitmeyi ertelemek kabizliga davetiye çikaran en önemli olumsuz davranislardandir.

Gerek kabizligi önlemek , gerekse tedavi etmekte, belli bir saatte, özellikle yemek sonrasi tuvalete oturarak ikinma egzersizleri yapmak ve bagirsaklari hep ayni saatte bosalmaya alistirmak, tedavide çok önemli ve basit bir uygulamadir.

3. Kabizlik Ilaçlniari

Sikça kullanilan kabizlik ilaçlari 4 ana grupta inceleyebiliriz

Diski Kivamini Yumusatici Ilaçlar:  Bu grupta daha çok bir seker türevi olan laktüloz içeren ilaçlar tercih edilmelidir, Senna alkaloitleri içeren   ilaçlarin uzun süre kullanimi sakincalidir, ancak laktüloz içeren ilaçlarin, hastanin ihtiyaci olan en düsük doza inilerek, uzun süre kullanilmasi önerilir,  bu bir  aliskanlik yapmaz,  aksine kisa süreli kullanimlar yeterince faydali olmadigi gibi, sorunun yeniden nüksetmesine sebep olur.

Bagirsak Hareketi Düzenleyici Ilaçlar:  Tedavinin basinda 1 hafta 10 gün kadar tedaviye yardimci olarak kullanilabilir.


Bagirsak Bosaltici Ilaçlar:  Özellikle uzun süredir var olan kabizliklarda birikmis olan sert diskinin bosaltilmasi tedavide esastir. Bu amaçla evde kullanilan içinde yagli-sulu krem tarzi ilaç bulunan bazi tüpler kullanilabilir, birkaç kez tekrarlanabilir.   Ancak bunun sürekli her gün kullanilmasi dogru degildir. Tedavinin  basinda  evde  birkaç  kez kulanilabilir.

Bunun yeterli olmadigi çok agir kabizliklarda, bazen hastane ortaminda lavman tarzi tedaviler yapilabilir. Çok daha ileri safhadaki kroniklesmis kabizliklarda, bazen kolonoskopi yapilarak, birikmis sert diski parçalarinin doktor yardimiyla da bosaltilmasi saglanabilir.

Prebiotik Ilaçlar veya Katkili Yogurtlar:  Son yillarda popüler olan bu tedavi sekli, en dogal tedavi yöntemlerinden biridir, düzenli prebiyotik kullanimi   bagirsak düzenin saglanmasinda oldukça faydalidir.


Kabizlikta Cerrahi Tedavi Gerekir mi?


Eger kabizlik Hirschprung Hastaligi adini verdigimiz bir bagirsak hastaligina bagliysa, ameliyatla çalismayan bagirsak bölümünün çikarilmasi zaten tek tedavi yöntemi seklidir.


Dolikosigma ya da  dolikokolon  adi  verilen, kalin bagirsagin  bir  bölümünün normalden  çok uzun  oldugu nadir bir  hastalikta  da,  agir  kabizlik olup, ameliyatla  uzun  bagirsagin  kisaltilmasi  gerekebilir.


Anal fissür dedigimiz makatta çatlak olan durumlar da kronik kabizligin önemli sebeplerindendir. Bu hastalar sürekli agri duyduklari için tuvalete gitmekten kaçarlar, kaçtikça kabizlik artar ve bir kisir döngüye girerler. Bu makat kaslarinin gevsetilmesi için ameliyat bu hastalarda önemli bir tedavi seçenegidir. Bu 3 durum disinda kabizligin cerrahi tedavisi yoktur.

Uzm.Dr. Anil Yesildal


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır