Damla Sulamanın Faydaları ve Dezavantajları

19.6.2016 16:53:15 BilgeDede
Damla Sulamanın Faydaları ve Dezavantajları" title=  
Bitki gelisimi için gerekli olan suyun belirli bir boru sistemi ile tasinip damlatici (drip) adi verilen araçlarla bitki kök bölgesine damlalar halinde uygulanmasina damla sulama adi veriliyor. Bu sistemle bitkinin kullandigi suyu istenirse bitki besin maddeleriyle birlikte asiri bir su istegi olusturmadan verilebiliyor.

Damla Sulamanin Faydalari

Rüzgâr hizina bagli kalmaksizin gün içinde herhangi bir saatte sulama imkâni saglar.

Az su uygulamalariyla bitkide stres yaratmadan yetistiricilige olanak saglar.

Düsük basinçlarda sulama imkâni saglandigindan dolayi enerji gereksinimi azdir.

Üründe önemli oranda kalite ve verim artisi saglar (%20–90).

Mahsul 2–3 hafta erken olgunlasir.

Kültürel islemler daha kolay yapilir. Isgücü gereksinimi azalir.

Yüzey akisi ve buharlasma ile su kaybi çok az olup, %50 su tasarrufu saglar.

Sulama ile birlikte gübreleme ve ilaçlama yapilarak, etkinlikleri de artmaktadir. Sulandirilmis gübre eriyigi kullanildigindan, köklerin yanma sorunu da yoktur.

Iyi bir toprak havalanmasini saglar.

Tüm alanin islatilmasi söz konusu olmadigindan dolayi, hastalik ve yabanci ot gelisimini en aza indirir. Çapalama isçiligi de düsüktür.

Erozyonu ve toprak kaybini önlemektedir.

Egimli alanlarda kolaylikla uygulanabilmektedir.Daha az toprak kompaktlasmasi (sertlesmesi) saglar.

Çok az debili su ile genis alanlarin sulanmasini kolaylastirir. Kurulmasi ve kaldirilmasi kolaydir

Kullanilabilir toprak suyunun yararligi artar. Bitkiler daha iyi gelisir. Kaliteli, verimli ve standart ürün elde edilir.

Boru içine belirli araliklarla yerlestirilen damlaticilar suyun istenilen miktarlarda bitki köküne verilmesini saglar. Kisa aralikli su uygulamalari ile sürekli tarla kapasitesi saglandigindan bitki büyümesi düzenli olur.

Tuz orani yüksek olan sularin dahi, sulamada basari ile kullanilmasini saglar. Bu sayede bitkilerin tuzdan zarar görmeleri de azalir.

Klasik sulama yöntemlerine göre %60 gübre ve ilaçlama tasarrufu saglar.

Yüzey akis ve derine sizma olusturmadigindan su besin kayiplari olusmaz.

Yeterli su imkâni olmayan alanlarda dahi sulama yapilabilmesine imkân verir.

Bitkilere su ve gübre dagiliminin esit, dolayisiyla olgunlasma ve tek elde hasat olanagi saglanmasina imkân verir.

Klasik sulama yöntemlerinin uygulandigi tarimda, bitki suya ulasabilmek için daha fazla kök salar; fakat bu sistemde su direkt bitki köküne verildigi için bitki fazla kök salmaz ve özümlenmis besin maddelerinin kök yerine ürüne gitmesi saglanir.

Damla sulama sistemi, havadaki nem oranini azalttigi için mantar gibi rutubetli ortamda yayginlasan hastaliklari ve bakterileri önemli ölçüde engeller.

Damla sulama sistemi iklim kosullarina, bitkilerin özel isteklerine ve gelisme dönemlerine göre istenildigi zaman istenilen miktarlarda kolayca yapilabilir,

Damla sulama sistemi üsten yapilan diger sulama sistemleri gibi rüzgârdan, engebeli araziden ve sicaklik dalgalanmalarindan etkilenmez. 100% homojen yani esit sulama imkâni verir.DAMLA SULAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDIR?

En önemli sorun damlaticilarin tikanmasidir. Tikanmaya en çok kum parçaciklari, organik ve inorganik maddeler ile kimyasal maddeler neden olmaktadir. Bu nedenle çok iyi bir süzme isleminin yapilmasi gerekir.

Sulamada kullanilan bütün sular bir miktar tuz içerirler. Damla sulamada bu tuz islak seridin çeperine dogru itilerek burada birikir. Bu tuzlarin alt katlara yikanmasinin saglanmasi için destekleyici yagmurlama ya da yüzey sulama uygulamalarina gerek duyulabilir.

Damla sulamada ilk yatirim masraflari yüksektir. Ancak diger yöntemlere oranla damla sulama neticesinde saglanan ürün artisi göz önüne alinirsa yillik net kar açisindan ekonomik olabilir.

Bir damla sulama sistemiyle sadece bitkinin kök bölgesinin bir kismi islatildigi için, bitkinin köklerinin gelismesi normal olarak kök bölgesinin islaklik oraninda sinirlandirilir. Yogun kök dagilimi sonucunda bitkilerin rüzgarin etkisine dayanma kabiliyetleri azalabilir. Ayrica beklenmeyen durumlarla karsilasildiginda (Mesela; sistemin fonksiyonlarini yerine getiremedigi, yeterli su saglanamadigi zaman) Islak bölgedeki su tüketilir.

DAMLATICI (DRIP) TEMIZLIGI NASIL YAPILIR?

Damla sulama borularini temizlemek ve bitki besin maddesi gereksinimini karsilamak amaciyla sulama sezonu boyunca FOSFORIK ASIT yada NITRIK ASIT uygulamasi yapilmalidir.

Uygulama sulama sezonu boyunca 15-21 günde bir, dekara 1 litre gelecek sekilde yapilir. Sisteme asit verilmeden önce, çalisma basincina ulasilincaya kadar temiz su verilir. Daha sonra yarim saat süreyle asit verilir.

Ardindan borularda asitli su kalmamasi için yeteri miktarda (tarla durumuna göre en az yarim saat) temiz su akitilir.

Sulama sezonu içerisinde 3-4 kez, boru içerisine gitmis olan pisliklerin temizlenmesi maksadiyla boru sonlari açilarak temiz su gelinceye kadar sisteme su verilmelidir.DAMLA SULAMA SISTEMI ILE GÜBRELEMEDE DIKKAT EDILECEK ÖNEMLI HUSUSLAR NELERDIR?

Fazla kireçli sularda fosforlu gübreyi temel olarak dogrudan topraga uygulamak daha uygundur.

Gübreli besin erigini sulama sistemi tam çalisma basincina ulasmadan sisteme verilmelidir.

Sulama mevsimi nihayetinde sistem %0.03'lük HNO3 (Nitrik Asit) ile çalistirilarak temizlik saglanmali ve sistemdeki tikanmalari engellemek için HCL (Hidroklorik Asit) veya H2SO4 (Sülfürik Asit) kullanilmamalidir.

Sistem içinde gübrenin bosaltilip topraga tamamen verilmesi için sistem 10 – 15 dakika sadece su ile çalistirilmalidir.

Damla sulamada kullanilacak gübreyi bir gün önceden eriyik haline getirerek gübre içerisindeki katki maddelerinin çökertilmesi sarttir. Potasyum Nitratta katki maddeleri direk çözüldügü için bir gün önceden eritilmesine gerek yoktur.  Serefle bitirilmesi gereken en agir vazife, hayattir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır