Ertesi Gün Hapi Nedir ?

18.6.2016 15:00:32 BilgeDede
Ertesi Gün Hapi Nedir ?" title=  
Korunmadan cinsel iliskiye girildikten sonra istem disi durumlardan sonra ya da korunarak iliskiye girilse dahi yine istenmeyen durumlarin yasanmasindan sonra (korunma amaçli kullanilan prezervatiflerin yirtilmasi gibi) kullanilan bir ilaç türü olan ertesi gün hapi, istenmeyen zamanlarda olusmasi muhtemel olan gebelikleri önleme amaciyla kullanilan hamilelik önleyici bir ilaçtir. Basvurulan en acil yöntem olan ertesi gün hapi, en etkili yöntemlerden biri olma özelligini de tasimaktadir. Ancak bu tip durumlarla hayat boyu geçerli olacak bir korunma yöntemi araniyorsa, bunun için de bir jinekolojik bir operasyon geçirip bakirli RIA alasimi olan “spiral” de yumurtaliklara takilabilmektedir. Bu yöntemi yaptirdiktan sonra bir daha hamile kalinamayacaginin göz önünde bulundurulmasi gerektiginden spiral operasyonu geçirmek için de iyi bir aile planlamasi yoluna gidilmesi gereklidir. Ertesi gün hapi ise, bir takim planlanmamis cinsel iliski sonuçlarindan sonra kullanilmaktadir. Erkekle kadinin cinsel birlesiminin orgazm noktasinda bedenlerin birbirlerinden ayrilmamasiyla birlikte erkegin spermlerinin kadinin döl yatagina ve oradan da yumurtaliklarina ulasmasi, planlanmayan hamileliklerin olusmasinda en önemli sebeptir. Bu tip durumlardan kisa sürede kurtulabilmek için ertesi gün hapi kullanilmakta ve ne kadar kisa sürede bu hap kullanilirsa o kadar yüksek degerde etki etme sansi yükselmektedir. Örnegin; bu tip iliskilerden 10 saat sonrabu hapi kullanan bir kadinla 60 saat sonra kullanan bir kadinin sansi bazi durumlarda ayni olmamaktadir. Bu durumlar kadinlarin yumurtlama dönemlerine, erkeklerin sperminin kuvvetliligine ve bu tip iliskilerin yasandigi dönemlerde vücudun kendi kimyasina göre degisiklik gösterebilmektedir. Bu tip ilaçlarin kimyasal bilesimlerine bakildigi zaman da bazi haplarin sadece progesteron madde içerdigi, bazilarininsa hem östrojen hem de progesteron içerik içerdigi görülmektedir. Ancak içeriginde yalnizca progesteron olan ertesi gün haplarinin hamileligi önlemede daha etkili oldugu yapilan testlerce kanitlanabilmistir. Bunun disinda içeriginde progesteron disinda östrojen içeren ürünlerin de kullaniminin sonrasinda, bu tip haplarin gögüslerde hassasiyet, kusma, midede bulanti durumu, bas dönmesi, bas agrisi, kasiklarda ve karinda bir anda ortaya çikan agrilar ve vajinada az miktarda da olsa kanamalar meydana getirdigi görülmüstür. Sadece progesteron içeren ertesi gün haplarinda ise kullanimindan sonra bu tip yan etkiler görülmemektedir. Kadinlarin çogu zaman yanilgiya düstükleri menstrual dönemde hamile kalinamayacagi yanilgisi dahilinde de bu tip dönemlerde hamile kalinma ihtimaline karsi da ertesi gün hapi kullanilabilmektedir. Bu ilacin kullaniminin ardindan adet döngüsünde belirli sapmalar ya da erken adet görülmeleri meydana gelebilmektedir.

Ertesi gün haplari bünyede nasil etki göstermektedir?

Ertesi gün hapi içildiginde, bünyeye fazla hormon yüklemesi yapilmaktadir. Bünyeye yüklenen bu fazla hormonlar sayesinde de, döllenme sonucu olusanm embriyonun rahmin içerisine yerlesip bebegi olusturmasi engellenmektedir. Istenmeyen durumlarda acil durum uyarisi konseptinde içilen ertesi gün haplari, içerigindeki hormonlarla birlikte bir kadin için uygun olan hamile kalma kosullarini saglayan hormonlarin dengesini bozup vücutta herhangi bir yumurtlama olmasinin ya önüne geçer ya da tamamen engelleyebilmektedir. Böylelikle rahmin zarinda da belirli düzensizlikler olusarak embriyonun bu noktalara tutunmasina da engel olmaktadir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bu tip bozukluklar yarattigi halde herhangi bir düsük ihtimalini ortaya çikaramayacagidir. Çünkü ertesi gün hapinin temel müdahalesi daha döllenmemis yumurtalarin üzerinedir. Hazir olarak döllenmis ve bir bebek olusmus yapilarda, durum bozucu olarak rol teskil edememektedir. Ertesi gün haplari özellikle Amerika Birlesik Devletleri gibi ülkelerde reçetesiz satilabilirken, bir takim eyaletlerde de yalnizca doktor reçetesi dahilinde gidip satin alinabilmektedir. Türkiye’de ise 2003 senesinde ilk olarak iki farkli marka ile eczanelerde satisa sunulan ertesi gün haplari, günümüzde 4-5 farkli çesit marka olmak üzere reçetesiz sekilde satin alinabilmektedir. Bu haplarin kutularinin içinde tek seritten olusan ilaç muadilleri bulunmaktadir. Iki adet hap seklinde olusan bu ilaç takimi 12 saat arayla iki hapin da yutulmasi seklinde kullanilmaktadir. Bu kullanim tipine ise “yuzpe yöntemi” adi verilmektedir.


 
Ertesi gün haplarinin istenmeyen gebeligi önleme orani nedir?

1997 yilinda Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi’nin (FDA olarak da adlandirilmaktadir) güvenli olduguna dair onay oyu kullandigi ertesi gün haplari, genel olarak arada istisnai durumlar olmasina ragmen yüzde doksan sekizlere varan basari oranlari gösterebilmektedir. Istisnai durumlardan kastedilen seyler ise hapin alinmakta geç kalinmasi ve bu istenmeyen durumu yasayan kadinlarin kadinlik hormonunun en fazla salgilanip olayi hamile kalma sansinin en yüksek oldugu zamanlarda deneyimlemesidir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır