Sosyal Körlük

18.6.2016 11:26:28 BilgeDede
Sosyal Körlük" title=  

Türkiye’de ve dünyada son on yilda elde edilen teknolojik kazanimlar toplumumuzun alisveris kültüründe önemli degisikliklere yol açti. Özellikle mobil teknolojilerde alisveris için gelistirilen uygulamalar tüketiciler açisindan farkli bir alisveris kültürü meydana getirdi. Bazi markalar bu satis kültürünü kendileri açisindan avantaja çevirdi ve ciddi satis rakamlari elde etti. Buna bagli olarak internette degisik sektörlerde binlerce alisveris sitesi açildi. 
Insanlar artik aksam yemeklerini bile internetten siparis eder hale geldi. Sevgililerine gönderecekleri çiçekleri kendi elleriyle dokunarak seçmek yerine internetten bir tikla siparis ediyorlarAncak bu uygulamalarin perakende sektöründe faaliyet gösteren küçük esnafi zor durumda biraktigini, perakende olarak satilan bazi ürünlerin satislarinda azalmalara yol açtigini da göz ardi etmemek gerekir.Lâkin günümüzde sosyal körlük olarak da adlandirabilecegimiz bu sistem, gelenek ve göreneklerimizden kopmamiza, tamamen teknolojik araç ve gereçlere teslim olmamiza ve etrafimizdaki insâni degerlerden uzaklasmamiza neden olmaktadir.


Ticari açidan düsündügümüzde bu uygulamalarin kullanimi, hacmi arttikça magazacilik konseptinin ve perakende satis sistemlerinin degismesine, pazarlama ve satis faaliyetlerinin interaktif kampanyalarla desteklenen sistemlerin gelismesine gebe olacaktir. Büyük markalar teknolojik altyapilarini bu yönde gelistirmeleri gerekir. Ancak bize ait olan degerleri hiçbir zaman göz ardi etmemek kaydiyla.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır