Adet Sancısı Neden Olur?

2.6.2016 22:13:15 BilgeDede
Adet Sancısı Neden Olur?" title=  
Adet dönemini kimi kadinlar oldukça kolay biçimde atlatirken, bazi kadinlar adet sancisi benzeri sikayetler nedeniyle bu dönemi son derece sikintili sekilde geçirir. Öyle ki adet sancilari okula, ise gitmeyi veya sosyal aktivitelere katilmayi engelleyebilir. Bu agrilara bas agrisi ya da bulanti gibi baska sikayetler de eslik edebilir. Bu sancilara tip dilinde ‘dismenore‘ adi verilir.
Adet sancisi yaygin bir sikayettir ancak eger adet düzensizligi gibi, adetle ilgili baska sorunlar ve olagan disi belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadinlar çogu kez çevrelerindeki hikayelere göre ya da kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizligi veya siddetli adet sancisi gibi sikayetleri çözmeye çalisir. Oysa bu sekilde, çözümü geciktirmek disinda bir sonuç almak mümkün olmaz.
Adet sancisi nedenlerine geçmeden önce, primer ve sekonder olarak adlandirilan iki tür adet sancisi oldugunu belirtelim.
 

Primer dismonera: En sik rastlanan adet sancisi türüdür. Karnin alt kisminda ve belde hissedilen
kramplar adet döneminden 1-2 gün önce baslayip 2-4 gün kadar sürebilir.


Sekonder dismonera: Kramplarin sadece adet dönemi ile ilgili olmayip endometriozis gibi, altta yatan
ve üreme organlariyla ilgili baska bir saglik sorunu ile baglantili olabilecek sancilari kapsar. Bu tip agrilar en çok 35 – 40 yas arasindaki kadinlarda görülür.
Asagidaki rahatsizliklar sekonder tipte adet sancilarinin baslica nedenidir:
Endometriozis: Çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin iç katmanini olusturan dokularin rahim disinda genellikle yumurtaliklarda bulunmasidir.
Miyomlar: Rahimde olusan iyi huylu tümörlerdir. Adet döneminin çok zor ve agrili geçmesine neden olur.
Pelvik Inflamatuar Hastalik (PID): Rahim, tüpler ve yumurtaliklarda bakteriler nedeniyle enfeksiyon olusmustur.


Adenomyozis: Rahmin iç katmanini olusturan dokularin rahim kas tabakasinda bulunmasidir.
Eger adet sancilarina neden olan baska bir rahatsizlik söz konusuysa adet düzensizligi, adet dönemleri arasinda kanama, akinti gibi baska sikayetlerin de bulunmasi ihtimali yüksektir.


Adet Sancisinin Nedenleri

 
Adet sancilari, adet dönemindeki güçlü rahim kasilmalari nedeniyle ortaya çikar. Kasilmalar sirasinda rahimde ‘prostaglandinler‘ adi verilen kimyasallar salgilanir ve bu maddeler rahim kasilmalarinin siddetini arttirabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekligi kasilmalari siddetlendirmenin yani sira bulanti, kusma ve sersemlik gibi baska belirtilere de yol açabilir.
Adet döneminde ortaya çikma ihtimali olan tüm bu belirtiler adet döneminden bir iki gün boyunca
baslayip adetin bitimine dek sürebilir. Ancak bu belirtiler sadece adet dönemiyle ilgili olmayip baska
bir rahatsizlik habercisi de olabileceginden, belirtiler siddetlendigi takdirde doktorunuza danismaniz
tavsiye edilir.


Hafif Siddette Sancilar


Rahim kasilmalarina bagli olarak adet dönemi sirasinda hafif siddette sanci hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevseyen bir kastir ve bu hareketleriyle kramp benzeri agrilara, sancilara neden olabilir. Ancak belirtiler siddetliyse ve sizi evden disari çikamayacak hale getirdiyse, baska bir kadin hastaliginin söz konusu olup olmadigini anlamak üzere bir jinekologa basvurmak en dogrusudur.
Adet Sancilarina Eslik Edebilecek Diger Belirtiler
Adet döneminde adet sancilarinin yani sira baska sikayetler de ortaya çikabilir. Bunlar su sekilde
siralanabilir.


Bulanti
Kusma
Ishal
Kabizlik
Karin sisligi
Bas agrisi
Sersemlik hissi

 


Ancak adet sancisi ile sislik, karamsarlik gibi belirtilere neden olan adet öncesi sendromu (PMS) adet
sancilarindan farkli bir konudur. PMS belirtileri genellikle adet döneminin baslamasiyla son bulur.
Adet sancilari ise adetle birlikte bir iki gün boyunca kötüleserek sürebilir.


Adet Sancisi Nasil Geçer?


Çogu zaman doktorlar adet sancisini dindirmek için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAII) yazarlar. Bu tip agri kescilerin, aspirin gibi, reçetesiz olarak satilanlari da vardir. Ancak kisaca NSAII diyecegimiz bu ilaçlar astim hastalarrina, mide, böbrek, karaciger sorunu olanlara ve bebek emziren annelere uygun degildir. Bu nedenle en iyisi bir doktora danisarak ilaç almaktir.
Eger NSAII grubu ilaçlar etkili degilse daha güçlü bir agri kesici kullanilabilir ancak herhangi bir saglik sorunu olanlar reçetesiz de olsa, doktora danismadan agri kesici kullanmamalidir.
Agri kesicilerin yetersiz kaldigi durumlarda doktor tarafindan verilecek bir dogum kontrol hapi adet döneminde belirtileri hafifletmeye yardimci olabilir. Dogum kontrol haplari rahim duvarini inceltir ve agriyi siddetlendiren prostaglandinler adli kimyasallarin miktarini düsürür. Böylelikle daha az agri meydana gelir. Rahim duvari inceyse çok fazla kasilma da gerçeklesmez.
Eger sekonder tipte yani baska bir üreme ile ilgili rahatsizlik nedeniyle sancilariniz varsa, bu rahatsizligin tedavi edilmesiyle agrilar da tedavi edilmis olacaktir.


Adet Sancilarina Karsi Sizin Yapabilecekleriniz


Adet sancilarini kendi kendinize tamamen durduramazsiniz belki ama agrilari oldukça hafifletebilecek bazi önlemleri alabilirsiniz.


Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun: Tüm bu baslikta sayilanlar, sancili adet dönemi riskini arttirir.
Egzersiz yapin: Adet döneminde egzersiz yapmak size kötü bir fikir gibi gelebilir ancak hareket halinde olmak agrilari dindirebilir. En azindan yavas tempolu yürüyüs yapmayi deneyebilirsiniz.
Sicak etkisi: Karin bölgesine sicak su torbasi ya da benzeri bir isi kaynagi koyarak (cildinizi sakin yakmayin) rahatlama saglayabilirsiniz. Ayni sekilde sicak bir banyo da iyi gelecektir.
Besin destekleri: E vitamini, magnezyum, Omega-3 yag asitleri, B1 ve B6 vitamin desteklerinin adet sancilarini hafiflettigine dair sonuç alinan çesitli çalismalari bulunmaktadir.
Masaj: Alt karin bölgesine yapilacak hafif bir masaj agriyi geçirmekte yardimci olabilir.
Stresi yönetmek: Stres agrilarin artmasina neden olabileceginden stresle bas etmek üzere yoga ya da benzeri yöntemler gelistirmeniz gerekebilir.

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır