Ödeme Iyi Gelen Yiyecekler

17.6.2016 12:41:59 BilgeDede
Ödeme Iyi Gelen Yiyecekler" title=  
El, ayak, gözler ya da karin bölgesi gibi vücudun farkli bölgelerinde olusabilen ödem, vücudun sivi toplayarak sismesi seklinde gelismektedir. Genellikle asiri tuz tüketimi sonucu gelisen ödem, saatlerce hareketsiz kalinmasi sonucu da gelisebilmektedir.Tek basina bir hastalik olarak kabul edilmeyen ödem, bazen de birtakim saglik sorunlari nedeni ile ortaya çikabilmektedir. Buna göre, bazi kalp, böbrek ve karaciger hastaliklari ödem olusumuna neden olabilmektedir. Bundan dolayi, vücudun herhangi bir bölgesinde ödem olustugunda, bir doktora görünmekte fayda vardir.

Ama bazen de hastaliklardan ayri olarak gelisebilen ödem, tuz tüketiminin azaltilmasi ve spor yapilmasi sonucu vücuttan atilabilmektedir. Yanlis beslenme aliskanliklari ve hareketsiz yasam stili, ödemin baslica nedenlerindendir. Bundan dolayi da, sadece beslenme aliskanliklarinin degistirilmesiyle dahi ödem olusumunu önlemek ve ödemden kurtulmak mümkündür.Diger yandan, bazi ilaçlarin yan etkileri de ödem olusumuna neden olabilmektedir. Böyle bir durumda ise, kesinlikle ama kesinlikle doktora danismadan, hareket edilmemelidir. Çünkü bazi bitkisel otlar ya da besinler, ilaçlar ile etkilesime girebilmekte ve hayati tehlike olusturabilmektedir.

Ödem olusumundan korunmak ve ödem olusumunu önlemek için ise, kizartma seklindeki yiyeceklerden, kafeinli, gazli ve alkollü içeceklerden, hazir sos ve baharatlardan, tuz ve sodyum içeren gidalardan uzak durmak en saglikli hareket olacaktir.

Ödeme Iyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Birtakim besinler ödemin vücuttan giderilmesine yardimci olabilmektedir. Saglikli ve dengeli beslenmeye de dikkat ederek, ödemden kurtulmak mümkündür. Buna göre, ödeme iyi gelen bazi yiyecekler asagida belirtildigi sekildedir;

1. SuVücut için hayati öneme sahip olan su, vücuttaki ödemin atilmasi açisindan da son derece önemlidir. Buna göre, gün içinde belirli periyotlar ile en az 1,5 litre su içmek, ödemin giderilmesine yardimci olmaktadir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, 1,5 litre suyun bir anda degil, gün içine yayilan araliklar halinde içilmesidir. Aksi halde su vücut için faydali olmaktan ziyade zararli dahi olabilmektedir.

2. YogurtZengin probiyotik içerigi ile yogurt, hem vücudun dezenfekte olmasina yardimci olmakta hem de ödemlerin giderilmesine yardimci olmaktadir. Özellikle de az yagli yogurt, ödem olusumunun atilmasi açisindan daha etkilidir.

3. SalatalikZaten tüm vücut sagligi için faydali bir sebze olan salatalik, zengin su içerigi sayesinde, vücudun ihtiyaci olan günlük su ihtiyacinin karsilanmasinda dahi etkilidir. Midenin de rahatlamasini saglayan salatalik, yüksek oranda su içermesi nedeni ile, ödemlerin giderilmesinde de faydalidir.

4. MaydanozÖzellikle de sabahlari kahvaltida tüketilen maydanoz, idrar söktürücü özelliklere ve böbrek fonksiyonlarini gelistirici özelliklere sahiptir. Böbreklerin temizlenmesini de saglayan maydanoz ayrica çok iyi bir C vitamini deposudur. Tüm bu özelliklerinden dolayi maydanoz ve hatta maydanoz suyu, ödem olusumunun giderilmesine yardimci olmaktadir.

5. Yesil ÇayGünde bir fincan yesil çay içmek, birçok saglik sorununa iyi gelmektedir. Ayni sekilde yesil çay, zengin antioksidan özellikleri sayesinde, ödemin vücuttan atilmasina yardimci olmaktadir. Fakat asiri dozda tüketilen yesil çay, kalp çarpintisina neden oldugu için de, kontrollü sekilde tüketilmedir.

6. Ananas


Dogal bir detoks meyvesi olan ananas, içerdigi zengin organik bilesenler sayesinde, ödem olusumunun önlenmesine ve ödemin giderilmesine yardimci olmaktadir. Ayni sekilde, ananas suyu da, ödem olusumunun giderilmesinde etkili sonuçlar vermektedir.

7. Nar


Taptaze bir adet nar ya da nar suyu, ödem attirici özelliklere sahiptir. Içerigindeki su ve zengin bitkisel bilesenler yardimci ile nar, vücudun herhangi bir bölgesinde olusmus olan ödemin giderilmesine katki saglamaktadir. Fakat nar içerdigi seker nedeni ile, diyabet hastalarinin kontrollü bir sekilde tüketmesi gereken meyvelerden biridir.

8. Muz

Zengin potasyum içerigi ile muz, genel vücut sagligi açisindan son derece önemli olan bir meyvedir. Içeriginde buluna potasyum mineralinin yardimi ile muz ayni zamanda, çok iyi bir ödem gidericidir. Yapisinda bulunan özel meyve sekeri sayesinde ise muz, vücudun ihtiyaci olan sekerin temin edilmesini de saglamaktadir. Muzun bir diger ilginç özelligi ise, vücudun hos kokmasini saglamasidir.

9. Karahindiba


Yüzyillardir sifa kaynagi olarak kullanilan karahindiba bitkisinin kökü ve yapraklari, sindirim sorunlari, siskinlik, ates, cilt sorunlari ve diyabet gibi saglik problemlerine iyi gelmektedir. Ayrica karahindiba bitkisi, antioksidan ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Bundan dolayi özellikle de karahindiba çayi, ödem ve siskinligin giderilmesine yardimci olmaktadir. Fakat, düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kisilerle idrar söktürücü ilaç kullanan kisilerin, karahindiba tüketmeden önce doktora danismalari gerekmektedir.

10. Isirgan Otu

Eklem agrilari ve siskinlik ile vücudun su toplamasina iyi gelen isirgan otu, ayni zamanda idrar söktürücü özelliklere de sahiptir. Bundan dolayi da isirgan otu, özellikle de, kalp yetmezligi, hipertansiyon ve idrar yolu iltihabi sebebi ile ödem siskinlikleri yasayan kisiler için faydali etkilere sahiptir. Fakat yine de bu gibi saglik sorunu olan kisiler, isirgan otu kullanmadan önce doktora danismalidirlar. Çünkü bitkiler ile ilaçlar bir araya geldiklerinde yan etkiler ve bazi komplikasyonlar yasanmasina neden olabilmektedir.

11. Aliç Meyvesi


Çok iyi bir kalp dostu olan aliç, kalbin güçlenmesine ve kan dolasiminin düzenlenmesine yardimci olmaktadir. Kan dolasimini düzenlemesi nedeniyle de aliç meyvesi, bacaklarda olusan ödemlerin giderilmesine yardimci olmaktadir. Ayrica aliç meyvesi çayi, vücuttaki siskinliklerin azaltilmasina katki saglamaktadir.

12. Misir Püskülü


Çesitli protein, mineral, lif ve vitaminler bakimindan zengin olan misir püskülü, dogal idrar söktürücü haplar gibi etkiler gösteren kimyasallar içermektedir. Ayrica kan sekerinin düzenlenmesine de yardimci olan misir püskülü, kaynatilip çay seklinde içildiginde, vücuttaki suyun atilmasina ve ödemin giderilmesine yardimci olmaktadir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır