Mide Üsütmesine Iyi Gelen Yiyecekler

17.6.2016 08:20:16 BilgeDede
Mide Üsütmesine Iyi Gelen Yiyecekler" title=  
Mide üsütmesi siklikla yasadigimiz ve büyük rahatsizliklara sebep olabilen bir problemdir.

Mide üsütmesi pek çok sebepten meydana gelebilir. Özellikle kimi yiyeceklerin fazla tüketilmesi en çok da mideyi yoracak. Çok fazla soguk gidalar tüketilmesi de mide üsütmesine neden olabilmekte.Mide üsütmesi beraberinde mide bulantisini da getirir. Bu sebeple birtakim gidalari tüketmek zorlasir. Ancak vücuda hiç gida almamak da bu rahatsizliktan kurtulmak için iyi bir yöntem degildir. Yanlis beslenmeden dogan mide üsütmesini, dogru beslenerek kirmak gerekmektedir. Bu nedenle mide üsütmesi yasayan kisilerin kesinlikle yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.Mide üsütmesi kimi durumlarda kusmaya da yol açabilmektedir. Bu yüzden zaten rahatsiz olan mideyi, yanlis beslenerek çok yormamak, ayni sekilde hiç beslenmeyerek de bos birakmamak gerekir. Kimi zaman mide üsütmesi tarihi geçmis gidalarin tüketilmesiyle de meydana gelebilmektedir. Kimi insanlara da laktoz zararli gelmektedir ve laktozun vücuda alimi sonucunda mide üsütmesi görülebilmektedir.

Mide Üsütmesine Iyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Sarimsak


Sarimsak elbette ki her derde deva bir besin olarak görülmektedir. Benzer sekilde sarimsak birtakim virüsler ya da bakteriler sebebiyle ortaya çikan mide üsütmelerinde oldukça faydali olmaktadir.

Bu sebeple mide üsütmesi durumlarinda sarimsak tüketmek oldukça yararli olacaktir. Ancak kesinlikle asiriya kaçip mideyi zorlamamak gerekmektedir.

2. BalBal da mide üsütmesine iyi gelen bir diger yiyecektir. Bali da mide üsütmesi halinde asiriya kaçmadan ve yeterli miktarda tüketebilirsiniz. Dilerseniz bali, içeceginiz bitki çayinin içerisine ilave ederek de tüketebilirsiniz. Bu sekilde mideniz daha az rahatsiz olacaktir.

3. ZencefilZencefil çok fazla tercih edilen bir besin olmasa da mide üsütmesine iyi gelen bir yiyecektir. Zencefile insanlar keskin ve biraz buruk tadi sebebiyle tereddütlü yaklasmaktadirlar. Oysa zencefil oldukça yararli bir besindir.

Bu sebeple mide üsütmesi durumlarinda az miktarda zencefili isterseniz çig ve sade olarak isterseniz de tozunu bitki çaylarina, salatalariniza ya da yemeklerinize ilave ederek tüketebilirsiniz.

4. Tavuk ÇorbasiGenelde mide üsütmesi yasayan kisiler asiri mide bulantisi sebebiyle pek bir seyler yemek istemezler. Oysa vücuda gida girmeyi çok önemlidir. Bu durumda hem tadi çok agir olmayan hem de oldukça faydali olan tavuk çorbasi gönül rahatligiyla tüketebilmektedir. Çünkü tavuk çorbasi da oldukça hafif ve saglikli hali ile mide üsütmesine iyi gelen bir yiyecektir.

5. Kirmizi SoganSogan her daim en faydali buldugumuz ve dogal antibiyotik olarak nitelendirdigimiz yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle kirmizi sogan mide üsütmesine çok iyi gelmektedir. Bu sebeple midenizi yoracak kadar fazla olmamak kaydi ile mide üsütmesi problemi yasadiginiz zaman kirmizi sogan tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

6. Keten TohumuKeten tohumu basli basina bir sifa kaynagidir. Keten tohumunu mide üsütmesi problemi yasadiginiz dönemde muhakkak tercih etmelisiniz. Ancak bu noktada da keten tohumunun asiri tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle mide üsütmesi yasayan kisiler kimi gidalarin fazla tüketilmesiyle bu problemi biraz daha fazla yasayabilmekte ve iyilesmeyi geciktirebilmektedirler.

Bu yüzden keten tohumu da vücudun ihtiyaci oldugu miktarda tüketilmelidir. Bu tüketim sekliyle keten tohumu mide üsütmesi problemine oldukça iyi gelebilecek bir yiyecektir.

7. Yogurt

Yogurt basli basina faydali bir yiyecektir zaten. Mide üsütmesinin devaminda mide bulantisini getirdigi durumlarda yogurt tüketmek mideye oldukça iyi gelecek bir hareket olacaktir. Ancak bu yogurdu tüketirken kesinlikle soguk olmamasina özen gösterilmelidir.

Çünkü zaten soguk gidalarin tüketimi yüzünden rahatsizlanmis ve mide üsütmesi geçiren bünyeye bir soguk gida daha oldukça zarar verebilecek ve iyilesmeyi fazlaca geciktirebilecektir. Bu sebeple oda sicakliginda kisa süre beklemis yogurdu tüketmek mide üsütmesine oldukça iyi gelecektir.

8. Nane Limon ÇayiÇocuklugumuzda zaman zaman anlam veremedigimiz mide bulantilari yasardik. Annemize bu durumu söyledigimizde hemen teshisi koyar ve "mideni üsütmüssün sen" derdi. Ardindan da tadi çok da lezzetli olmayan ama içmemizi önerdigi yesil bir sivi verirdi elimize. Iste o yesil sivi mide üsütmelerine en çok iyi gelen nane limon çayidir.

Nane limon çayi mide üsütmesi problemlerinde ilk akla gelen çaredir. Özellikle mide bulantisinin da beraberinde geldigi durumlarda nane limon çayi kisa sürede iyilesmeye yardimci olmaktadir. Birkaç gün üst üste tüketilen nane limon çayi mide üsütmesi problemini kisa sürede atlatmaniza yardimci olacaktir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır