Cuma Günü Faziletleri ve Ibadetleri

17.6.2016 08:11:37 BilgeDede
Cuma Günü Faziletleri ve Ibadetleri" title=  

“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çagri yapildigi zaman, hemen Allah’in zikrine kosun ve alisverisi birakin. Eger bilirseniz bu, sizin için daha hayirlidir.” (Cuma 9)

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Üzerine günesin dogdugu en hayirli gün, cuma günüdür. (Çünkü ilk insan) Adem o gün yaratildi, o gün cennete kondu, o gün dünyaya indirildi, o gün tevbesi kabul edildi, o gün öldü ve kiyâmet o gün kopacaktir. (Müslim – Tirmizî – Nesâî)

   Allah (c.c.) cumartesi gününü Hz. Mûsa’ya, pazar gününü Hz. Isa’ya ve haftanin en faziletli günü olan cumayi da Son Peygamber Hz. Muhammed’e kutsal kildi. Gerçi günahsiz geçen her gün kutsaldir ama cuma gününün farkli özellikleri vardir;

   Hz. Âdem cuma günü yaratildi: Yeryüzünün halifesi ve cennetin adayi olan ilk insan, cuma günü yaratildi ve evrendeki canlilar âlemine katildi.

   Cuma günü cennete kondu: Gerçekte ruhsal ve duygusal açidan cennetteki yasam kosullarina göre yaratilan Hz. Âdem, önce öz vatani olan cennete kondu ki, cennetin güzelligi bilinçaltina yerlessin de geçici dünya hayâtina aldanmasin.

   Cuma günü dünyaya indirildi: Hz. Âdem ile Hz. Havva dünyaya geri gönderilmeyip sürekli orada yasasalardi, cennette üreme olmadigindan evrendeki insan sayisi iki kisi ile sinirli kalacak ve o güzelim cennet bos kalip, anlamsiz olacakti.

   Cuma günü tevbesi kabul olundu: Yasaklanmis meyveyi yedigi için dünyaya sürgün olarak gönderilen Hz. Adem, sürekli agladi ve cuma günü icâbet saatinde tevbesi kabul olundu. Hz. Âdem cuma günü öldü: Bin yil kadar bu dünyanin kahrini çeken ve cennet özlemi ile yanan Hz. Âdem, cuma günü âhiret âlemine göçerken ardindan kirk bini askin evlât ve torunlar birakti.

   Cuma günü kiyâmet kopacak: Ölüm ve kiyâmet sözcükleri kulaklarimiza pek hos gelmese de gerçekte ikisi de mü’minler için Ilâhi bir lütuftur. Çünkü ölüm yasliliktan, hastaliktan bunalan ve toplumdan dislanan insanlari dünya zindanindan kurtarip Berzah âlemine kavusturur. Kiyâmet olayi da Berzah âlemindeki mü’minleri öz vatanlari olan cennete ve Cemâlullah’a kavusturur.

   Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
   Cuma günü ya da cuma gecesi ölen müslümani, Allah kabir fitnesinden korur. (Tirmizî)

   Cuma günü ya da cuma gecesi (persembeyi cumaya baglayan gece) ölen ve cuma günü kabre gömülen müslüman, kabir fitnesinden yani Münker ve Nekîr meleklerinin asiri sorgulamasindan ve kabir azabindan korunur. Cuma günü ya da cuma gecesi ölen müslümanlar, bazi imtiyazlara ve mânevî avantajlara kavustuklari gibi, cuma günü ve cuma gecelerini ibâdetle geçiren ve hayirlar yapan müslümanlar da kuskusuz daha fazla imtiyazlara ve daha fazla mânevî avantajlara (sevaplara) kavusurlar.

    Bu nedenle persembe günü günesin batisi (aksam ezani) ile baslayan cuma gecelerini ve tanyerinin agarmasi (imsak vakti) ile baslayan mübarek cuma günlerini degerlendirmeye özen gösterelim.

   Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
   Onda (Cuma gününde) bir an vardir ki eger bir müslüman namaz kilarken (ibâdet ederken) o vakte rastlar ve Allah’tan bir sey isterse onun dilegini kuskusuz verir. (Buhârî – Müslim)

   Cuma gününde bir zaman birimi vardir, ona icâbet saati (dualarin kabul edildigi vakit) denir.

   Hz. Âdem’in tevbesi cuma günü icâbet saatinde kabul edildigi gibi icâbet saatinde tevbe edenlerin tevbeleri, dua edenlerin dualari ve ibâdet edenlerin ibâdetleri kabul edilir.

   Hastasi olanlar, gönlü daralanlar, isi bozulanlar, borcu olanlar, esinden sikâyeti olanlar ve evinde huzuru olmayanlar, cuma günü icâbet saatinde dua edip salâvât getirsinler ve Allah’a yalvarsinlar.

   Peki, icâbet saati ne zaman?
   Icâbet saatinin cuma gününün hangi vaktinde oldugu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir hadis-i serîfinde söyle buyuruyor:
   O (icâbet saati) imamin minbere oturdugu andan, namazin kilindigi vakte kadardir (Müslim)

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
   Kuskusuz en faziletli gününüz, cuma günüdür. Bu nedenle o gün bana çok salâtü selâm getiriniz. Çünkü sizin salâtü selâminiz bana ulastirilir. (Ebû Dâvûd – Ibni Mâce – Nesâî)

   Cuma günleri müslümanlarin haftalik bayrami ve resmi tatil günüdür. Bazi ülkelerde bu kural uygulanmasa da hüküm degismeyeceginden, dünyanin farkli ülkelerinde yasayan müslümanlar cuma günlerini bayram olarak algilamali, hediyelesmeli ve birbirlerini tebrik etmelidirler.

Sual: Cuma gününün önemi nedir?
CEVAP
Cuma, müminlerin bayramidir. Cuma günü yapilan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün islenen günahlar da iki kat yazilir. Bilhassa Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalismalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:
(Cuma günü günah islemeden selametle geçerse, diger günler de selametle geçer.) [Imam-i Gazali]

(Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapilandan daha kiymetlisi, günahlar içinde de Cuma günü ve gecesinde islenilenden kötüsü yoktur.) [Ramüz]

(Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü disindaki bin rekattan efdaldir.) [Deylemi]

(Cuma, fakirlerin haccidir ve müminlerin bayramidir ve gök ehlinin bayramidir ve Cennette de bayram günüdür. Günlerin en iyisi, en sereflisi Cumadir.) [Ey Ogul Ilmihali] 

(Cuma günü iyiliklerin hazinesidir ve güzel seylerin menbaidir.) [Ey Ogul Ilmihali] 

(Cuma günü geldigi için sevinen bir mümine, kiyamete kadar her gün, o kadar sevap verilir ki, adedini Allahü teâlâ bilir.) [Ey Ogul Ilmihali] 

(Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir kösk ihsan edilir.) [Taberani] 

(Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kiyamette, yerden göge kadar bir nurla aydinlanir. Iki Cuma arasinda isledigi günahlar da affolur.) [Tergib]

(Cuma gecesi iki rekat namaz kilip, her rekatta bir Fatiha, bir Âyet-el Kürsi, 15 Ihlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, beni rüyada görür.) [Sir’a]

(Cuma günü sabah namazindan önce, üç kere Estagfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh okuyanin, kendinin ve anasinin ve babasinin bütün günahlari af olur.) [Tergib-üs-salat] (Kul haklarini ve kazaya kalan farzlari ödemek ve haramlardan vazgeçmek sarttir.) 

(Allahü teâlâ, bugünden itibaren kiyamete kadar size Cumayi farz kildi. Adil veya zalim bir imam, baskan zamaninda küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayi terk edenin iki yakasi bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazi, zekati, hacci, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) [Ibni Mace]

(Cuma namazi kilmak; köle, kadin, çocuk, hasta hariç, her müslümana farzdir.) [Ebu Davud, Hakim]

(Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alip, Cuma namazina giderse, bir haftalik günahlari af olur ve her adimi için sevap verilir.) [Riyadun-nasihin]

(Özürsüz üç Cumayi kilmayanin kalbi mühürlenir, yani iyilik yapamaz olur.) [Hakim]


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır