Evli Erkekler Neden Eslerini Aldatirlar

15.6.2016 11:52:46 BilgeDede
Evli Erkekler Neden Eslerini Aldatirlar" title=  
Erkeklerin eslerini aldatmasi ve ihanet etmesi pek çok evliligin basina gelmis ve kadinlarin en çok korktuklari olaylar arasinda yer aliyor. Her ne kadar bu durum esinizin kendi karakter yapisiyla ilgili olsa da bazi zamanlarda ihaneti tetikleyen kosullarin bir araya gelmesi bu sonucu doguruyor.

Evli erkeklerin eslerini aldattiklari durumlarin en basinda mutsuz bir evlilik geliyor. Hareketsiz, duragan, yeniliklere açik olmayan ve heyecanini kaybetmis bir evlilik iliskisi erkeklerin gözünü daha adrenalin yüklü iliskilere çevirmesine neden oluyor. Eger evliliginizin bu noktaya gelmesinde sizin de payinizin oldugunu düsünüyorsaniz buna uygun tedbirler almaniz evliliginizi kurtarmanin birinci adimi olacaktir.
Bazi erkekler ise içlerinden gelen dürtülerin dogrultusunda hareket etmeyi severler ve çogunlukla da akilsizca gerçeklestirdikleri bu eylemin ardindan pisman olurlar. Özellikle sizi sevdigi halde aldatmaya yatkin oldugunu hissettiginiz esinizin bu yatkinligini dizginlemek için onu anlamaya ve ona daha fazla vakit ayirarak keyifli zaman geçirmeye çalisin.

Yasi ilerleyen ve yavas yavas orta yaslari geride birakmaya baslayan erkekler ise kendilerini genç hissedebilmek, hala çekici ve kadinlar tarafindan arzulanan bir erkek olduklarini kanitlamak için aldatma yoluna girmis olabilirler. Çogunlukla profesyonel bir psikolojik destek gerektiren orta yas bunalimi günümüzde ciddi bir ruhsal sorun olarak degerlendiriliyor ve esinizin bu rahatsizligi atlatmasi için ona yol göstermeniz sizi aldatma ihtimalini de oldukça düsürecektir.

 
Para ve aldatma konularinda halk arasinda her ne kadar baglanti oldugu düsünülse de yapilan arastirmalar bu ikisi arasinda sanildigi kadar büyük bir korelasyonun varolmadigini gösteriyor. Her erkegin kendi maddi durumuna göre çevresinde degerlendirebilecegi firsatlar oldugu için sonradan artan para veya rahatlayan maddi durum esinizden illa ki süphelenmenizi gerektirmiyor.

Erkeklerin karilarini aldatmasinin arkasinda büyük oranda yetersiz cinsel birlikteliklerin de yer aldigi yadsinamaz. Özellikle toplumsal olarak kadina cinselligin kötü bir sey oldugunun anlatildigi ülkemizde bu durum ve kadinlardaki çekinceler evlilikte de devam ediyor. Sonucunda cinsel anlamda çok daha aktif ve açik büyüyen erkekler esleriyle tatminkar bir cinsel paylasim gerçeklestiremediklerinden dolayi aldatma yolunu seçebiliyorlar.
Çocuklu ailelerde ev idaresi, çocuk bakimi gibi pek çok konunun sorumlulugunun kadinlarda olmasi eslerini ihmal etmelerine ve evliligi mutsuzluga sürüklemelerine neden olabiliyor. Evdeki görev paylasiminin esinizle anlasarak çok daha dengeli bir hale getirilebilmesi mümkün ve böylece birbirinize ayirdiginiz vaktin artmasi evlilikte yasayabileceginiz aldatma ve ihanet riskini azaltacaktir.% 66’si aldatma esnasinda suçluluk duyuyor.
 
Bu biraz korkutucu gözükebilir. % 66 az bir rakam. Aslinda aldatan erkeklerin % 68’i asla sadakatsiz olduklarini düsünmüyor, bu saniyorum kisinin kendi yalanina inanmasinin bir kaniti. Aldattiktan sonra pisman hissediyorlar yine de. Arastirmaya göre erkeklerin hemen hepsi “keske bunu yapmasaydim…” diyormus. Fakat asil sorun su ki; suçluluk duygusu aldatmaya niyetli bir erkegi durdurmaya yetmiyor. Erkekler kendilerini ve duygularini bir sekilde parçalara ayiriyor ve onlarla kendi kendilerine çesitli anlasmalar yapiyor. Bu sekilde duygularini zaten yeterince açik dile getiremeyen erkek, yalanlarini da söylerken daha rahat olabiliyor. Yani kocaniz size, sizi hiçbir zaman aldatmayacagina dair yeminler etse de gözü kapali inanmak pek dogru degil.

% 77’sinin sevgilisini aldatan yakin bir arkadasi var
 
Buyurun size “Bana arkadasini söyle sana kim oldugunu söyleyeyim” mottosuna bilimsel yanit. Kendi kendilerine söyle söylüyorlar, “En yakin arkadasim… O iyi bir adam, cigerim, evet baska kadinlarla görüsüyor ama karisini seviyor, belki de sevmiyor, kankam, sevgilisini aldatiyor, bunun yanlis oldugunu söylersem benimle dalga geçer, benim neyim eksik, ben de görüsürüm baska kadinlarla, tabii yaa… kim bilecek?.. Dostum sevgilime söylemez zaten.” Beraber disarida zaman geçiren erkek arkadaslardan birinin gözlerinin fildir fildir olmasi, diger erkekleri de etkiliyor. Uzun bir iliskisi ve tecrübesi olmayan, kisa süreli iliskiler yasayan, çapkin arkadaslara sahip erkekler de aldatma meyilli oluyor, bu arkadaslar aldatmayi mesrulastiriyor.

% 40’i “diger kadin”la is yerinde tanisiyor
 
Is yerindeki arkadaslik, taraflarin birbirini karsi cins olarak görmesi yerine sadece is arkadasi olarak gördügü seklinde olabildigi gibi; taraflardan birinin arkadasliga duygusallik karistirmasi, çesitli komplimanlar göstermesiyle iliskinin boyutunu degistirebilmekte. Biraz huzursuz ve karmasik bir ev; aile hayati; erkegin bahanesi olabiliyor kolaylikla, mazeret hazir. Zaten sikici olan is hayatina bir tutam tatli katmaktan kim zarar görebilir ki? Tabi ki aldatan adamin esi, sevgilisi, karisi, ailesi; “diger kadin”! Sonuçta da belki aldatan erkek. Bir proje için disarida bulusan, beraber is seyahatine çikan kadin-erkek is arkadaslari için bir iliski söz konusu olabiliyor.

% 12’si metreslerinin eslerinden daha çekici oldugunu söylüyor

Fiziksel olarak daha çekici bir kisiyle daha iyi seks yapilacagi düsünülür. Peki neden daha çirkin bir bedenle aldatiliyoruz? Erkeklerin duygusal bosluklarini doldurmak için aldattiklarinin bir kaniti da burada ortaya çikiyor, seks daha sonra geliyor.

 
% 6’si ilk bulusma günü metresleriyle seks yapmis


Erkeklerin % 73’ü aldattiklari kadinlarla bir aydan fazla bir süredir görüsmekte olduklarini söylüyor. Bunun anlami, dikkat etmeniz halinde aldatma gerçeklesmeden sinyallerini görebilecek olmaniz. Telefon görüsmelerinin azalmasi, disarida daha fazla zaman geçirmesi, seks isteginin azalmasi, çesitli nedenlerle, olur olmadik sebeplerle kavgalarin artmasi… Tanidik geliyor mu? Her iliskide dürüst olmak en iyisi. “Tüm erkekler aldatir” genellemesi ve klisesine tam da burada karsi çikarak yaziyi sonlandiriyoruz. Aldatildigindan süphelendiginde geri dönüsü olmayan bir yolculuga baslar kadin. Hisleri kuvetli olan kadin; belki askindan gözlerini simsiki baglamis oldugu için kocasinin hiçbir kusurunu görmeyen kadin, simdi erkek için zorlu günleri baslatiyor demektir.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır