Yaz Meyveleri Nelerdir?

2.6.2016 15:58:04 BilgeDede
Yaz Meyveleri Nelerdir?" title=  
1- Dut: Türkiye’nin hemen her yöresinde yetisiyor. Beyaz Dut ve Kirmizi Dut çesitleri en bilinenleri. Dut meyvesi dalindan yenebildigi gibi, pekmezi, pestili, marmelati, sucugu yapiliyor. Ülkemizde yetismesi için ne ilaca, ne gübreye ne de suya ihtiyaci var. Bu yönleriyle dut, en kolay erisilebilecek dogal yaz meyveleri arasindadir. Dut yapraklari ipek böcegi üretimi için kullanilir.

2- Incir: Basta Ege bölgesi olmak üzere ülkemizin her yöresinde yetistirilir. Mübarek sayilan meyvelerden birisidir. Incir meyvesi bagirsaklari çalistirir ve kan yapar. Ayni zamanda incir hamile kalmak isteyen bayanlara tavsiye edilir.

3- Kayisi: Ülkemizde Malatya yöresi basta olmak pek çok yerde kendiliginden veya üretim yoluyla yetisir. Önemli bir ihracat kalemimizdir. Kayisi meyve suyu sektörü basta olmak üzere reçel, marmelat, pestil ve sucuk imalatinda kullanilmaktadir. Kayisi meyvesinin çekirdekleri de ticari olarak degerlidir. Aci kayisi çekirdekleri ilaç sanayinde, tatli kayisi çekirdekleri pastacilikta ve çerezcilikte kullanilmaktadir. Kayisinin faydalari faydalari arasinda; karacigere iyi gelmesi, bagirsaklari çalistirmasi, kabizliga çok iyi gelmesi ve cildi güzellestirmesi gelir.


 
4- Kiraz:
Ülkemizde pek çok çesidi yetisen bir yaz meyvesidir. Agri kesici, kilo verdirici özelligi vardir.

5- Bögürtlen: Normalde bir yaban meyvesi olan bögürtlenin tarimsal üretimi de günümüzde gerçeklesmektedir. Yaban bögürtlenler içerisinde pek çok antioksidanlari ihtiva eder ve agiz yaralarina, karaciger rahatsizliklarina çok iyi gelir. Surubu, reçeli, marmelati çok lezzetlidir. Ayrica bögürtlenin yapraklarindan çok lezzetli çay yapmakta mümkündür. Bögürtlen yapragi çayi bagisiklik sistemini güçlendirir ve kuvvetli antioksidan özelligi vardir.

Bizim sizler için tüketmenizi önerdigimiz yaz meyveleri, dogal olmasi bakimindan bögürtlen ve duttur.

Meyve Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1- Meyveler, yemeklerden hemen sonra tüketilmemelidir. Yemeklerden en az 2-3 saat sonra tüketilmedir.

2- Meyvelerin fruktoz adi verilen meyve sekeri içermektedir. Asiri tüketimi nedeniyle karaciger yaglanmasi yapabilir. Bu sebeple meyveler ve tatlilar kesinlikle ayni anda ve ayni gün içinde tüketilmemelidir. Ideal olarak tatli hiç tüketmeyip tatli yerine sadece meyve tüketmek daha sagliklidir.

3- Meyveler iyice çignenmelidir. Çignenmeden yutulan meyveler, gaz, siskinlik, gastrit gibi sorunlara sebep verebilir.

Saglicakla Kaliniz…

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır