Türkiye'nin ilk sehir hastanesi açiliyor..

15.6.2016 10:44:58 BilgeDede
Türkiye  

Türkiye'nin ilk entegre sehir hastanesi olacak 'Mersin Entegre Saglik Kampüsü', Agustos ayinda tamamlaniyor. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, protokolü en son imzalanmasina karsin, ilk olarak bitirilmesi öngörülen hastane ile Mersin'in saglik üssü haline gelecegini söyledi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak,, Agustos 2016 itibariyle tüm insaat ve teknik islemlerinin tamamlanmasi planlanan ve Türkiye'nin hizmete açilan ilk entegre sehir hastanesi olacak 'Mersin Entegre Saglik Kampüsü' insaatinda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldi.
Toplantida Haziran ayi itibariyle insaat ve peyzaj çalismalarinin yaklasik yüzde 91'lik kisminin tamamlandigini belirten Isletme Genel Müdürü Abdul Vahap Dogan, çalismalarinin tüm hiziyla devam ettigini, Agustos ayi itibariyle de insaat ve teknik islemleri tamamlamayi hedeflediklerini kaydetti.
Bir cami ve bir kres de yer alacak.
Hizmet verecek olan teknik cihazlarin tamamina yakininin montaj yapilmak üzere hazir oldugunu ifade eden Dogan, tamamlandiginda bin 294 yatak ile hizmet verecek olan hastanenin, afet ve acil durum hallerinde yatak sayisinin bin 500'e yakin bir sayiya kadar arttirilabilecegi bilgisini verdi. Dogan, hastanede ayni anda 50 hastanin ameliyat olabilecegini, bu hizmetleri verirken de sayili hastanede kullanilan 5 bin kw gücünde elektrik üretebilen jeneratör sistemi ve son teknoloji cihazlarin kullanilmasi ile birlikte de hizmet kalitesinin en üst düzeyde olacagini söyledi. Projede Bakanlikça uygun görülen bazi alanlarda kapasite artirimina da gidildigini ifade eden Dogan, kampüs içerisine yüklenici firma ortaklarindan Murat Çeçen tarafindan hayrina 1'er adet cami ve kres yaptirilacagini dile getirdi.


'Mersin saglik üssü'
Toplantinin ardindan insaat alanini gezerek çalismalari yerinde inceleyen Vali Çakacak ise yaptigi açiklamada, sehir hastanesi insaatinin geldigi son durumun son derece olumlu oldugunu vurguladi. Ülke genelinde yapimi devam eden 17 entegre sehir hastanesi projesi arasinda yer alan ve protokolü en son imzalanmasina karsin, ilk olarak bitirilmesi öngörülen Entegre Sehir Hastanesi'nin, Mersin basta olmak üzere bölge ve hatta saglik turizmi açisindan son derece önemli bir yeri oldugunun altini çizen Çakacak, “Her zaman dedigimiz gibi mevcut saglik kapasitesi ve halen yapimi, ihalesi ve proje çalismalari devam eden saglik yatirimlari da tamamlandiginda, Mersin bir saglik üssü haline gelecektir. Bu da sadece Mersin'i degil, Çukurova Bölgesi'ni her alanda oldugu gibi saglik alaninda da Türkiye'nin önemli bölgelerinden biri haline getirecektir. Saglik sektörü turizm pastasindan daha fazla pay alabilmek için tanitim çalismalarimizi sürdürüyoruz" dedi.


232 bin metrekare insaat alanina sahip, bin 294 yatak kapasiteli Mersin Entegre Sehir Hastanesi bünyesinde son teknolojinin kullanildigi anjiyografi merkezi, hiperbarik oksijen merkezi, yanik tedavi merkezi, radyasyon onkolojisi, nükleer tip, diyaliz, dogum, tüp bebek ve daha birçok ünitenin hizmet verecegi bildirildi.

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır