Çocuklarda Balik Yagi Kullanimi

14.6.2016 12:24:26 BilgeDede
Çocuklarda Balik Yagi Kullanimi" title=  

Omega 3 yag asitleri için çok iyi bir kaynak olan balik yaginin bebeklerde kullanimi doktor önerisi haricinde tavsiye edilmez. Çünkü bebekler formül mamalar ve anne sütünden gereken omega 3 yag asitlerini almaktadir. Sadece beslenme destegine ihtiyaç duyulan durumlarda doktor önerisi ile balik yagini kullanabilirsiniz.

Çocuklarda ve bebeklerde alinmasi gereken omega 3 yag asidi miktari konusunda bir kesinlik bulunmadigi için disaridan takviye ile verilecek dozaj konusunda da bir tavsiye bulunmamaktadir. Çocugunuzun ya da bebeginizin bu yag asitlerine ihtiyaç duyup duymadigi ve balik yagini kapsül olarak alip almamasi gerektigine doktoru karar verebilir.

Emzirme döneminde bebeklerin anne sütüyle alabilecegi yag asidi miktari annenin beslenmesine göre farkliliklar gösterebilmektedir. Kalp hastaliklari alaninda hizmet veren saglik uzmanlari kalp ve damar sagligini korumak için haftada en az iki ögün yagli, soguk deniz baliklari (ton, somon gibi) tüketilmesini tavsiye etmektedir.


 
Emzirme döneminde ihtiyaç biraz daha fazla olabilecegi için annenin bir haftada 3 porsiyon balik yemesi uygun olabilir. Hiç balik eti tüketmeyen emzirme dönemindeki anneler ise kendileri ve dolayisiyla bebek için gereken yag asitlerini alabilmek için doktorlarindan balik yagi kapsülü kullanimi konusunda bilgi alabilirler.

Bebek mamalari genellikle anne sütünde bulunan omega 3 yag asitleri olan dokosaheksaenoik asit ve arasidonik asit içerirler. Bebekler için tavsiye edilen 1 yasa kadar anne sütüyle (sütün az oldugu durumlarda özel formüllü bebek mamalariyla) beslenmeleridir. 1 yasindan sonra normal süt içmeye baslayabilirler. Bebeginiz için en iyi formülü bulma konusunda yine doktorunuzdan fikir alabilirsiniz.

1-2 yasinda omega 3 yag asitleri ayni çocuklarda ve yetiskinlerde oldugu gibi tüketilen gidalar yoluyla alinabilir. Ton ve somon gibi yagli baliklar disinda (bazi büyük baliklar çocuklar için fazla civa içerebildiginden küçük yaslarda tavsiye edilmez) keten tohumu ve keten tohumu yagi, kabak çekirdegi ve zenginlestirilmis tahillar bu yag asitleri için iyi birer kaynaktir.

 






SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır