TEOG tercih ve yerlestirme e-kilavuzu yayimlandi

14.6.2016 10:17:21 BilgeDede
TEOG tercih ve yerlestirme e-kilavuzu yayimlandi" title=  
Milli Egitim Bakanliginca yayimlanan TEOG kilavuzuna göre, 29 Haziran'da yerlestirmeye esas puanlarin açiklanmasinin ardindan 15-25 Temmuz arasinda liselere tercihler alinacak.

Milli Egitim Bakanliginca (MEB), Temel Egitimden Ortaögretime Geçis (TEOG) Uygulamasi Tercih ve Yerlestirme e-Kilavuzu yayimlandi.

Bakanligin internet sitesinde yer alan kilavuza göre, 8. sinifi basariyla tamamlayan ögrenciler, liselere yerlestirme islemleri için tercih ve yerlestirmeye esas nakil basvurusunda bulunabilecek. Tercih islemi bireysel olarak "https://e­okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapilabilecek. Yapilan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatilacak.

Ögrenciler, yerlestirmede 25 okula kadar tercihte bulunabilecek. 8. sinifta ögrenim gören ve tercihte bulunan tüm ögrencilerin ortaögretim kurumlarina yerlestirme islemleri, tercihleri dogrultusunda, okul kontenjanlarina göre, yerlestirmeye esas puanlarin (YEP) üstünlügü esas alinarak yapilacak.

Tercih yapmayan ögrenciler ile hiçbir tercihine yerlesemeyen ögrenciler, sistem tarafindan açik ortaögretim kurumlarina yerlestirilecek.

Özel okullara kayitlar

Özel okullar, TEOG kapsaminda yapilan merkezi sistem ortak sinavlardaki derslerin tümünü veya bazilarini esas alarak kendi yönetmeligine göre ögrenci alabilecek.

2016-2017 ögretim yili için özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre, 30 Haziran-14 Temmuz arasinda kayit islemlerini yapabilecek. Kayit islemini yapan bu ögrencilere tercih ekrani açilmayacak ancak tercih süresi içerisinde kayitlarini iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler. Ayrica bu ögrenciler, okul degistirmek isterlerse bu islem nakil döneminde, nakil sartlarini tasiyan ögrenciler için mümkün olabilecek. 

Açik ögretim kayitlari
Açik ögretim ortaokulu ögrencileri, kayit kabul sartlarini tasimalari halinde, tercihlerini yerlestirme puanlarina göre yapacaklar. Ögrencilerin doldurduklari formu, MEB'in ilgili adresine 25 Temmuz'a göndermeleri gerekecek.

Tercih takvimi
Tercih islemleri, "http://www.meb.gov.tr" veya "https://e­okul.meb.gov.tr" internet adreslerinde yayimlanan tercih listelerinde yer alan okullarin tercih kodlarina göre, ögrenci velisi tarafindan 15-25 Temmuz arasinda en geç saat 17.00'ye kadar yapilacak.

Yerlestirmeye esas nakil basvuru islemleri, 9-15 Agustos, 19-23 Agustos, 26-31 Agustos tarihleri arasinda 3 dönemde gerçeklestirilecek. Nakil isleminde 3 tercih alinacak ve YEP üstünlügüne göre yerlestirme takvimi dogrultusunda merkezi olarak yapilacak.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır