Dereotunun Faydalari Nelerdir?

14.6.2016 09:07:30 BilgeDede
Dereotunun Faydalari Nelerdir?" title=  

Dereotu çesitli yemeklere lezzet katmasi için kullanilan otlardan biridir. Kullanildigi baslica yemekler arasinda salata, çorba, sos, balik ve et yemekleri yer almaktadir. Ancak sadece yemeklere tat katmasi için kullanilan bir ot degildir. Ayni zamanda içerisinde pek çok faydalari da barindirmaktadir. Dogal olarak yetistigi için oldukça faydali bir ottur.

Dereotu genellikle Güney Rusya, Akdeniz Bölgesi ve Bati Afrika kesimlerinde yetismekte olup, içerisinde magnezyum, demir, kalsiyum ve manganez gibi çesitli maddeler bulunmakta ve ayni zamanda A ve C vitaminleri bakimindan da zengin bir içerige sahiptir.Birtakim hastaliklara karsi oldukça etkili olan dereotu, bagisiklik sisteminin artmasini saglayarak mikroplar ile savasma gücünü de arttirmis olur. Dereotu çok az miktarda kalori içermektedir. Bu özelligi ile diyet yaparak yiyip içtiklerine dikkat eden insanlar için, besin listelerinin üst siralarinda yer almaktadir.

Dereotunun Faydalari

Dereotunun pek çok sagliksal faydasi mevcuttur. Ek olarak agiz kokusunu giderme, bebeklerde ve çocuklarda olusan gaz sikismalarini engelleme ve yüksek lif içerigi gibi ekstra özellikleri de bulunmaktadir. Yazimizin devaminda dereotunun faydalarini maddeler halinde ve açiklamalari ile birlikte bulabilirsiniz.

1. Kolesterol


Yapilan bilimsel bir arastirmaya göre dereotu kullaniminin trigliserit degerini yüzde 50 oraninda ve kolesterol seviyesini de yüzde 20 oraninda düsürdügü tespit edilmistir. Yapilan bu arastirma dereotunun bir özütü çikarilarak elde edilen ürünün kullanimi ile yapilmis olsa da, benzer sonuçlarin dereotu yapraklari tüketilerek de elde edilecegi tahmin edilmektedir.

2. Anti-MikrobikGerçeklestirilen bir diger deneye göre dereotunun mikroplarin gelismesini önleyici bir etki olusturdugu gözlenmistir. Ayrica dereotu yaginin tüketilmesi durumunda tahil taneleri, arpa ve en çok olarak da bugdayda bulunan bir mikrobun ve baska gidalarda da bulunan diger 5 mikrop türünü ortadan kaldirici etkiler olusturmaktadir. Ayni sekilde baska bir arastirmada Viyana Üniversitesi bilim adamlari tarafindan gerçeklestirilmis ve benzer sonuçlar bulunmustur.

3. Sindirim Sorunlari


Dereotunun bir diger faydasi da sindirim sistemini düzenlemesidir. Yasanan hazimsizlik, mide agrilari ve mide kramplari gibi sindirim sorunlarinin etkilerinin ortadan kaldirilmasinda etkili bir rol oynar. Ayrica mide ülserinde olusan etkileri engeller ve iyilesme süresinin kisaltilmasini saglar. Dereotu ayni zamanda mükemmel bir gaz söktürücüdür. Özellikle gaz sorunu yasayan kisilerin tüketmesinde hiçbir sakinca yoktur. Ancak söz konusu olabilen alerjik durumlarin olusmasini önleyebilmek için yine de bir doktora danismanizda fayda vardir.

4. Kemik SagligiDereotu, kalsiyum bakimindan zengin bir içerige sahiptir. Kemiklerin yapisini olusturan etmen de kalsiyumdur. Bazi durumlarda kemiklerde mineral azalmasi gözlenir. Ancak dereotu tüketimi ile birlikte pek çok insanin basina gelen kemik hastaliklarina karsi korumali bir konumda olursunuz. Çocuklarda saglam bir kemik ve iskelet yapisinin olusmasini, gerekli mineralleri ve kemik sagliginin korunmasini saglar. Ayrica yas ilerledikçe yaygin bir sekilde ortaya çikan kemik erimesini de engeller.

5. UykusuzlukDereotunun içerisinde bulunan yagla uçucu özellige sahip olup, ayni zamanda birtakim enteresan özelliklere sahiptir. Bu özellikler arasinda sedatif ve hipotonik uyarici roller de yer almakta olup, sakinlestirici bir etki olustururlar. B vitamini ve bu uçucu yaglar oldukça büyük bir öneme sahip olup, dereotunun içerisinde zengin miktarlarda bulunmaktadirlar. Uçucu yaglarin bir diger görevi de sinirleri sakinlestirmek ve kaliteli bir gece uykusu saglamaktir.

6. Gaz SorunuGünümüzde pek çok insan gaz sorunu yasamaktadir. Hatta bu gaz sorunu gögüs bölgesi üzerinde birtakim agrilarin olusmasina neden olmaktadir. Dereotunun faydalarindan biri de gaz sorununu gidermektir. Böylece dereotu tüketimi ile birlikte gaz sorununuzu çözebilir ve vücut üzerinden disariya atilmasini saglayabilirsiniz.

7. HiçkirikHiçkirik olusumu genellikle gazlarin yemek borusunu kullanarak yukari çikmasi ile olusur. Diger bir hiçkirik sebebi de alkol kullanmak, bazi alerji durumlari ve sinir sorunlari yasanmasi ile birlikte olusum gösterebilir. Ancak dereotu tüketimi, hiçkiriga sebebiyet veren etmenlerin olusmasini engelleyerek, hiçkirik olusumunu durdurmada önemli bir rol oynar. Hiçkirik tuttugu zaman bir tutam dereotu alip çignemeye baslarsaniz, hiçkirigin bir süre sonra ortadan kalktigini rahat bir sekilde gözleyeceksiniz.

8. Agiz Bakimi

Dereotunun tohumlarinin ve yapraklarinin tüketimi ile agiz ve nefesinizin açilmasini saglayarak, agzinizin temiz kokmasini saglayabilirsiniz. Ayrica agiz içindeki mikroplarin da öldürülmesini bu sekilde saglayabilirsiniz. Çünkü dereotunun içerisinde bulunan uçucu yaglar, dogal yasamda mikroplarin ölmesini saglayan bir etki yapar.

Ek olarak bu yaglar antioksidan ve dezenfektan özelliklere de sahiptir. Bu sekilde dereotu kullaniminin ardindan hem agzinizin bakimli ve güzel kokmasini saglayabilir hem de agzinizda bulunan mikroplarin ölmesini saglayarak daha saglikli bir agza sahip olabilirsiniz. Günümüzde dereotu ve faydalari üzerinde pek çok arastirma yapilmaktadir. Ancak dereotunun bilinen temel faydalari yukarida saymis oldugumuz gibidir. Tüm bu faydalardan yararlanabilmek için, düzenli olarak dereotu tüketimi yoluna gidebilirsiniz. Genel olarak dereotu tüketen kisilerin vücutlari bu ota karsi herhangi bir tepki göstermez. Ancak hassas bir yapiya sahip olan kisilerin, alerji durumlarini önlemek için bir doktora danismasinda fayda vardir.

 

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır