Hemoroide Iyi Gelen Yiyecekler

13.6.2016 14:15:16 BilgeDede
Hemoroide Iyi Gelen Yiyecekler" title=  
Ellili yaslardaki yetiskin insanlarin neredeyse yarisinin tecrübe etmis oldugu hemoroid ya da halk arasinda bilinen adi ile basur, rektum ya da anüsteki damarlarin iltihaplanmasi sonucu meydana gelmektedir.

Anüs agrisi ve kasintisi, agrili bagirsak faaliyetleri, anüs etrafinda hassas baloncuk olusumu ile tuvalet yapilirken kanama yasanmasi gibi semptomlar hemoroidin belirtilerinden bazilaridir.Hamilelik de dahil olmak üzere, obezite, kabizlik ya da ishal, uzun süreli ikinma, genetik faktörler, uzun süre boyunca oturmak, hareketsizlik, kronik sindirim problemleri ile meyve ya da lif içeren besinler bakimindan yetersiz beslenme gibi faktörler ise hemoroidin olusum nedenlerinden bazilaridir.

Hemoroidin daha da ilerleyip, alevlenmesini gidermek mümkündür. Ayrica, ilaç ve beslenme aliskanliginda yapilan degisimler yardimi ile, hemoroid semptomlarini azaltmak ya da önlemek imkan dahilindedir.

Et, baharat, aci agirlikli beslenme, hareketsiz yasam stili ve az sivi tüketimi gibi durumlar, hemoroid olusmasina zemin hazirlamaktadir ve hemoroid semptomlarini tetiklemektedir.Tedavi edilmesi mümkün bir sorun olan hemoroid, merhem seklindeki ilaçlar yardimi ile ya da eger daha ileri seviyede ise, cerrahi islem ile tedavi edilebilmektedir. Ayrica, dogru ve dengeli beslenmek de hemoroid tedavisinde önemlidir.

Hemoroide Iyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Doktorlar hemoroidi olan kisiler için bazi besinlerin tüketilmesinin daha uygun olacagini düsünmektedir. Buna göre, uzmanlarin da onay verdigi ve hemoroide iyi geldigi düsünülen bazi yiyecekler su sekildedir;

1. Lif Içeren Besinler


Genellikle, bagirsak faaliyetleri çok sik gerçeklesmeyen kisilerde gelisen hemoroid, yeterli miktarda lif içeren besinler alinmadiginda da gelisebilmektedir. Lif içeren besinler ise, bagirsak ve sindirim faaliyetlerini hizlandirmakta ve daha sik tuvalete çikilmasini saglamaktadir. Bundan dolayi, bagirsak hareketlerini düzene sokmanin en ideal ve dogal yöntemi, lif bakimindan zengin gidalari tercih etmek olacaktir. Buna göre, günde 25 ile 30 gram arasinda lif alinmasi gerekli ve sagliklidir. Lif bakimindan zengin besin kaynaklari ise; kirik bezelye, mercimek, siyah fasulye, lima fasulyesi gibi baklagiller, arpa, kepek gevregi, yulaf ezmesi, esmer pirinç gibi tam tahillar, enginar, yesil fasulye, brokoli gibi sebzeler ve Brüksel lahanasi, ahududu, armut, elma ve muz gibi meyveler seklindedir.

2. Sivi TüketimiHemoroidin önlenmesinde ya da semptomlarinin azaltilmasinda, sivi tüketimi oldukça önemlidir. Gün içinde, su, süt, bitki çayi, meyve suyu ya da çorba gibi sivilarin en az 8 bardak miktarina denk gelecek kadar tüketilmesi, hemoroidin önlenmesi ve iyilesme sürecinin kisalmasi açisindan etkilidir. Yalniz unutulmamalidir ki, hangi meyve ya da sebzenin suyu olursa olsun, hepsinin suyu meyvenin veya sebzenin kendisinden daha az miktarda lif içermektedir. Öte yandan, kafeinli, alkollü ve seker orani yüksek içeceklerden uzak durulmalidir. Çünkü bu gibi içecekler daha az miktarda su kazanimi saglamakta ve hatta kilo almaya neden olabilmektedir. Fazla kilo ise, hemoroid için son derece olumsuz bir faktördür. Ucuz, sade ve vücudumuzun temel ihtiyaci olan en iyi sivi ise hiç süphesiz sudur. Gün boyunca düzenli sekilde su tüketilmesi kabizligi dolayisi ile hemoroidi önlemekte ve iyilesme sürecine yardimci olmaktadir.

3. Yogurt ve KefirHem yogurt hem de kefir gibi içecek ve yiyecekler, faydali ve sindirim sistemi sagligina dost olan probiyotikler bakimindan zengindir. Probiyotik ise faydali bakteriler olarak, hem bagisiklik sistemini hem de sindirim sistemi sagligini desteklemektedir. Sindirim sistemi fonksiyonlarina yardimci olan probiyotikler, hemoroid olusmasini önledigi gibi, tedavi sürecinde de iyilesmesine yardimci olmaktadir. Kefir de yogurtta oldugu gibi ayni sekilde zengin bir probiyotik kaynagidir. Düzenli olarak içilen kefir, dehidrasyonun azaltilmasina ve bagirsak hareketlerinin düzenlenmesine yardimci olmaktadir.

4. Tam TahillarTam tahillarin tümü lif bakimindan zengin olmasinin yani sira, protein ve mikro besin bilesenleri bakimindan da zengindir. Çogu kisinin beslenme aliskanliklari arasinda lif içeren besinlerden olan tam tahillar fazla miktarda bulunmamaktadir. Günlük alinmasi gereken lif miktari ise, 21 ile 38 gram arasinda degismektedir. Yulaf ezmesi, tam tahilli ekmek, soguk tahillar, esmer pirinç ve yabani pirinç ile patlamis misir ise, hemoroide iyi gelen en önemli tam tahillardir ve ayni zamanda da güçlü birer lif kaynagidirlar.

5. Meyve ve SebzelerIçerdikleri özel ve degerli besin bilesenleri sayesinde meyveler, bagisiklik sisteminin güçlenmesine yardimci olmakta ve kabizligi önlemekte ya da iyilesmesine olanak saglamaktadir. Ayni zamanda çok iyi birer lif kaynagi olan meyve ve sebzeler bu sayede, diskinin yumusamasini saglayarak, disari atilmasi sirasinda daha kolay sekilde vücuttan uzaklastirilmasina yardimci olmaktadir. Böylece meyve ve sebzeler hemoroid olusmasini önlemekte ve iyilesmesine destek olmaktadir. Yüksek lif içerikleri ile hemoroide iyi gelen meyveler ve sebzeler ise; çilek, dut, ahududu, bögürtlen, elma, armut, avokado, enginar, brokoli, koyu yesil yaprakli sebzeler, fasulye ve kis kabagi seklindedir. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Hemoroid sorunu olan kisilerin dikkatli olmasi gereken birtakim hususlar bulunmaktadir. Çünkü bazi besinler ve aliskanliklar hemoroidin daha da siddetlenmesine yol açmaktadir. Bundan dolayi da, kahve, çay, kola ya da yesil çay gibi kafein içeren içecekler ve gazli içecekler ile yagli, kizartilmis, baharatli, aci ve nisastali besinlerden kaçinmak, hemoroidin iyilesmesi açisindan oldukça önemlidir. Öte yandan, tuvalete çikarken ikinmak, sürekli olarak oturmak ve sürekli olarak laksatif yani müshil kullanmak, çok az sivi tüketmek, hemoroidin iyilesmesini olumsuz yönde etkilemektedir.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır