Protez diş nasıl yapılır ?

2.6.2016 11:13:36 BilgeDede
Protez diş nasıl yapılır ?" title=  
Protez kelimesi vücudumuzda eksik ya da islevini yerine getirmeyen her uzuv için kullanilir. Örnegin gözlük, kalp pili, takma bacak bunlara örnektir. Dislerimizde olusan eksikliklerde de protez kullanilir. Dislerde protez kullanmadan önce gerekli kanal ve dolgu tedavileri uygulanarak dis kaybinin önüne geçilmeye çalisilir. Eger bunlara ragmen dis kaybediliyorsa dis protezi uygulamasi yapilir. 
Protez çesitleri nedir ve nasil yapilir?

Dis protezleri sabit ve hareketli olmak üzere iki sekilde üretilir. Sabit olan protezler agza yerlestirildikten sonra yerinden çikarilmaz. Hareketli olanlarsa, takip, çikarilan protez türleridir sabit degildirler. Sabit protezler, agzinda az sayida dis kaybetmis hastalara uygulanirken, hareketli protezler çok dis kaybeden hastalara uygulanmaktadir. Hareketli protezler de tam olarak yapilanlar bir de kismi olarak uygulamalar yapilmaktadir. Sabit protez uygulamalarinda hastanin disi kesilerek çikarilir ve üzeri kaplama yapilarak, hastanin agzina monte edilir. Bu noktadan sonra hasta disi agzindan çikaramaz dis artik kendi dogal disi gibi sabittir. Sabit protezler 10-15 gün içinde yapilmaktadir. Kullanim süreleri yaklasik olarak 8 yila kadar varmaktadir. Bu süre sonunda degistirilmesi önerilir. Dis sayisi çok az ise hareketli protez uygulamasi yapilir. Bu protezler de kismi ve genel uygulamalar vardir. Yani bir kisma uygulamak ya da tüm dislere uygulamak gereklidir. Hareketli protezler rahatlikla çikarilir ve takilir. Hareketli protez yapiminda hasta 7-8 defa dis hekimine gitmelidir. Hareketli protez takilacak olan kisiye yaklasik 2-3 ay içinde protezleri takilir. Hareketli protezlerin yaslaninca olusan dis kaybina göre yapildigi düsünülse de genç yaslarda dislerini kaybeden kisilere de uygulanmaktadir. Bu yasla ilgili degil, agizda kalan dis sayisi ile ilgilidir.

Protez bakimi nasil yapilmalidir?

Hareketli protezlerin bakimi çok önemlidir. Her gün dis macunu ile düzenli olarak firçalanmali gerekirse antiseptik solüsyonlar da bekletilmelidir. Çünkü bu tür protezlerde olusan bakteri ve plaklar agiz dokusuna ve dis etlerine zarar vermektedir. Hareketli protez kullanilirken dis etlerinde olusacak olan kanamalarda hemen bir hekime basvurmak gereklidir

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır