Reyting Nasıl Ölçülür?

11.2.2018 21:15:42 BilgeDede
Reyting Nasıl Ölçülür?" title=  

Her gün izlediğimiz, bazen başından kalkamadığımız, yeri geldiğinde saatlerimizi harcadığımız, kısacası hayatımızın bir parçası olmuş olan televizyon programlarının, bazen reyting kurbanı olduğunu öğreniyoruz. İşte tam o sırada şu soruları sormaktan kendimizi alamıyoruz: Kime göre-neye göre? Bu dizi nasıl biter? Bu nasıl bir sistem? Reyting ne demek?..İşte bizler de bu yazımızda,siz değerli okurlarımızın sorularını cevaplamak istiyoruz.


 
Reyting, peoplemeter adlı bir cihazla ,televizyondaki bir kanalın hangi sürelerde ne kadar izlendiğini ölçen bir sistemdir.Peki sizce, hepimizin evinde bu cihaz takılı mı? Maalesef hayır. Son yapılan araştırma istatistiklerine göre Reyting ölçen bu alet Türkiye’de sadece 2200 adet vardır. Ve bu kişilerden hiç kimsenin, bu aletten haberi yoktur. Yani o çok sevdiğiniz dizinin bitmesindeki başlıca sebep, 2200 adreste gizlenmiş olan peoplemeterdır. Reytinge başka bir deyişle, ilk kez AGB tarafından 1988 yılında yapılmış izlenme oranı demekteyiz. Ve bu oran, izlemiş olduğumuz kanalın, belli bir zaman aralığında toplam seyirciden almış olduğu payı temsil eder.


AB, ABC1, TOTAL ve Share Ne Demek?

 

Yukarıda verdiğimiz listede AB, ABC1, TOTAL ve Share gibi isimlerini görmekteyiz. Şimdi de bunları açıklayalım: Ölçüm yapılırken reyting, gruplara(AB,ABC1,TOTAL) ayrılmaktadır. Ve bu gruplar oluşturulurken; ailedeki eğitim,meslek gibi statülere bakılmaktadır. Eğer bir ailenin eğitimi, ekonomik geliri üst düzeyse, AB grubunu oluşmaktadırlar. AB grubunun en önemli özelliği, reklamcıları kendilerine rahatça çekmeleridir. Ciddi paraları bu grupta başarılı olan programlara vermektedirler. ABC1 ise; ailenin eğitim seviyesinin, sosyo-ekonomik durumunun biraz daha düşük olduğunu gösterir. Total dediğimiz grup ise; AB ve ABC1 gruplarının toplanmasından elde edilen ölçümdür.Bu ölçümler yapılırken, il il ekonomik düzey,eğitim ,mesleklerindeki seviye gibi çeşitli istatistiklerle hareket edilmektedir. Ve bu sayede reyting ölçerken,reytingi gruplara bölmek, kolaylaşmış oluyor.


Share ise, reyting cihazı bulunan (peoplemeter) açık televizyonların kaç tanesinde o programın izlendiğine bakar. Bunu küçük bir örnekle açıklamak gerekirse; elimizde 500 adet televizyon olduğunu düşünelim. Ve bunların 50 tanesinde aynı program izlendiğini varsayalım. İşte bunun share değeri 50/500’den %10 olur.


Her ne kadar reyting sistemi dünyada olduğu gibi ülkemizde de çokça eleştirilse de; uzun yıllar boyunca bu şekilde ölçüm yapılacak gibi duruyor. Siz siz olun, reytingin bu denli kölesi olup, hiçbir programın gereksiz bağımlısı olmayın. Çünkü o çok sevdiğiniz program biter, yerine peoplemeter ile savaşmaya yenileri gelir. 

 

 

 “ Bilgiler Kesfedebil.com adlı siteye aittir.” 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır