Cilt Neden Kırışır?

10.2.2018 23:58:03 BilgeDede
Cilt Neden Kırışır?" title=  

Her zaman cildimizin daha genç ve sağlıklı görünmesini isteriz. Hatta birçoğumuz bu sebepten ötürü yaşlanmak istemeyebiliriz. Her ne kadar kozmetik ve estetik gibi sektörler bizlere çeşitli vaatlerde bulunsalar da (bunlar: daha genç görünmek, geç yaşlanmak , cilt güzelliği vb.) biliyoruz ki yaşlandığımızda cildimizin kırışması kaçınılmazdır. Bu yazımızda cildimizin neden kırıştığı ve nasıl daha geç kırışmasını sağlayabildiğimiz hakkında bilgiler vereceğiz. Her ne kadar kaçınılmaz da olsa kırışması; bu durumu geciktirmek bizlerin elinde. Yaşlanmanın etkilerini en kolay şekilde fark edebildiğimiz organımız kuşkusuz cildimizdir. Ve bunun temel sebebi yaşlanma olsa da; sizlere birçok sebep sıralayabiliriz. Şimdi bu sebepleri hep birlikte inceleyelim.


 
Tıp dünyası, yaşlanmayı yaşamsal bir görev olarak görüyor. Ve şu şekilde ifade ediyor: İnsanlar, doğdukları andan itibaren yaşlanmaya başlıyorlar. Yani yaş alan her birey elbet yaşlanacaktır. Ancak vücutları 25 ile 30 yaşları arasına kadar fiziki olarak geliştiği için ciltte oluşan yaşlanma ve kırışıklık gözle görülmez, daha sonraları belli olmaya başlar. Yani yaş ilerledikçe ciltteki ölü hücrelerin dökülerek ciltten atılma süreci yavaşlar.Ölü hücreler ciltte birikir ve zamanla kalınlaşarak kırışıklığa sebep olur. Bizler yaş aldıkça; cildin kolajen üretimi giderek azalmaktadır. Cildimizin üst kısmı hala diri ve kusursuzmuş gibi görünse de iç kısımda bulunan, onu destekleyen esnek lifler zayıflamaya başlar. Ve bu durum dıştan bakıldığında, yüzümüzde çizgileri belirtmeye başlamaktadır. * Cildin Erken Kırışmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?


1) İlk yapmanız gereken cildinizi nemlendirmektir.

2) Cilt bakımınızı düzenli olarak her gün yapmalısınız, ayrıca güvenilir tariflerle evinizde kendi maskenizi yapabilirsiniz. Cildinizi genç tutmak ve kırışmasını geciktirmek için onunla en iyi şekilde ilgilenmeniz gerekmektedir.

3) Güneş ışınlarından korunmaya dikkat edin! Gerektiğince krem uygulayın ve sahte olmamak şartıyla güneş gözlüksüz dışarıya çıkmayın. Güneşin cildinizi daha çabuk yaşlandırdığını bir testle daha iyi anlayabilirsiniz. Bileğinizin üst kısmı güneşten daha fazla etkilenmiştir. İç kısmı ise daha beyaz kalmıştır. Ve üst kısmın içe göre daha yaşlı olduğu fark edilmektedir. O nedenle siz siz olun kaliteli güneş kremi sürmeden dışarıya çıkmayın!

4) Yüzünüzde bulunan kasları çalıştırmayı deneyin. Çünkü yüzümüzde çokça kas bulunmaktadır. Ve birçoğumuz ne yazık ki onları çalıştırmıyoruz, bu nedenle cildimizde kırışıklıklar daha erken yaşta oluşmaya başlıyor.

5) Bazen farkında olmadan kaşlarımızı çatabiliriz. Kırışıklıkların bizlere daha çabuk ulaşmasını istemiyorsanız bu hareketi yapmayı bırakmalısınız!

6) Günde en az 8 veya 9 bardak su içilmeli.

7) Kirli hava, alkol, sigara, dengesiz beslenme, negatif düşünceler, fazla kahve,kalitesiz ve yanlış cilt ürünleri, aşırı makyaj vb. şeylerden uzak durmalısınız.

 

* Oluşmuş Kırışıklıkları Yok Etmek veya Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?


Cildinizde oluşmuş kırışıklıkları yok etmek veya azaltmak isteyebilirsiniz. Aklınıza ilk olarak botoks ya da kimyasal ilaçlarla yapılan cilt bakımları gelebilir. Ancak bunlar hem cildinizin zarar görmesine sebep olabilir hem de maddi açıdan sizi etkileyebilir. Bu nedenle sizlerle, hem uygun hem de doğal olan kırışık yok edici yöntemler paylaşmak istiyorum:a) Yoğurt Maskesi


Bu maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü iyi bir şekilde temizleyin.1 tatlı kaşığı yoğurdun içine yarım çay kaşığı bal, çeyrek muz ve yarım portakalın suyunu koyun bir karışım yapın. Yüzünüzde yaklaşık olarak 15 dakika tutun. Daha sonrasında yüzünüzü ılık suyla iyice durulayın ve nemlendirici bir krem uygulayın. Bu maske, açılmış gözeneklerinizi küçültmeye ve kırışıklıklarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.


b) Salatalık


Yorgun gözler için salatalık mucizevi bir kurtarıcıdır ve bunu birçoğumuz biliriz. Ancak bilmediğimiz nokta şudur: Salatalık aynı zamanda kırışık azaltıcı, hatta bazen yok edici olarak işe yarar. Haftanın en az 3 günü; salatalığı, yüzünüzdeki çizgiler üzerinde gezdirin, cildinize masaj yapın. Ve etkisini zamanla göreceksiniz.c) Limon Suyu


Cildi gerdirmeye sebep olan limon suyu, birçok insanın vazgeçilmezleri arasındadır.Ilık suyla karıştırıp gün içinde 2 defa (sabah ve akşam) yüzünüze uygulayın. Cildinizi biraz kurutacaktır ama etkisini zamanla gösterip, kırışıklıklarınızı azaltacaktır.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır