Dağ çayğ ve faydaları

12.6.2016 23:14:24 BilgeDede
Dağ çayğ ve faydaları" title=  

Dag çayi, aslinda birçok faydasi olmasina ragmen birçok insan tarafindan belki de hiç duyulmamis çaylara arasindadir. Aslinda bu çayin çok fazla bilinmemesinin nedeni diger çaylarinda dag çayindan daha çok duyulmus ve bilinmis olmasidir. Genellikle insanlar çaylardan sifa almak istediklerinde diger çaylari kullanirlar. Fakat dag çayi birçok çaydan daha fazla etki göstererek insanlardaki problemlerin çok kolay bir sekilde ortadan kalkmasini saglamaktadir. Bu nedenle sizlerde bu çayin faydalarindan yararlanarak birçok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Ülkemizde dogal bir sekilde yetisen çayin özellikle yetistiriciligi yapilmamaktadir. Aslinda bu durum dag çayinin dogalliginin bozulmamasi açisindan çok daha iyidir. Genellikle Iç Anadolu ve Akdeniz kiyilarinda yetisen bu mükemmel çay, yine en çok bu bölgelere yakin yerlerde tüketilir. Aslinda bu çay bazi yörelerde yayla çayi olarak bilinse bile gerçekte adi dag çayidir.

 

Dag çayinin çocuklar tarafindan çok fazla tüketilmesi önerilmemistir.Aksi durumda bu çay farkli yan etkileri ile kisilerde sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumun yani sira bu çayi tüketmemesi gereken bir diger kisi ise hamileler ve bebek emziren kisilerdir. Bu gibi durumlarda genellikle hamile olanlarda bebegin beslenmesinde sorunlar oldugu için ve emziren kisilerde de anne sütünün içerigine etkileri oldugu için bu gibi bitkisel çaylarin kullanilmamasi gerekmektedir. Bu kisiler doktor kontrolü halinde bu çayi içebilirler. 


Ülkemizde dag çayinin yaklasik olarak 10-12 kadar çesidi bulunmaktadir. Bu çaylarin birçogu ayni lezzette ve ayni özellikleri gösterse bile bu çaylardan en güzelini sizler seçebilirsiniz. Bu çaylarin arasinda küçükte olsa lezzet farkliliklari görülebilmektedir. Aslinda birçok insan dag çayini, ada çayi ile karistirmaktadir. Görünüs olarak birbirlerine çok benzeyen bu çaylar oldukça benzese  bile bu çaylarin yapraklari sertlik açisindan çok büyük farklar gösterir.

 

Dag çayinin günümüzde insanlara sagladigi birçok fayda bulunmaktadir. Aslinda birçok bitki çayinin faydalari bilimsel olarak açiklanmistir. Fakat bu çayin faydalari konusunda herhangi bir arastirma yapilmamistir. Fakat eski zamanlardan günümüze kadar kullanilmis olan bu çayin faydalari deneme yanilma yolu ile anlasilmis ve birçok insan dag çayi tüketerek sorunlarini çok daha hizli çözmüstür. Eski zamanlarda tibbin yaygin ve gelismis olmamasi nedeni ile insanlar dag çayi da dahil birçok bitki çayi ile sorunlarini gidermislerdir. 

 

Faydalari

 

Dag çayinin en büyük faydasi mide sorunlarini ve bagirsak sorunlarini dindirici özelliginin olmasidir. Bu çay özellikle farkli nedenlerden dolayi mide agrisi çeken insanlarda bir iki saat içerisinde hatta daha kisa süreler içerisinde etki yaparak bu kisilerin sorunlarini çözmektedir.

 

Dag çayi tüketerek sizlerde birçok mide agrisini çözebilirsiniz. Özellikle midede ülser ya da gastrit gibi sorunlardan dolayi olusan mide agrilarini aninda azaltir.

 

Özellikle astim, bronsit gibi hastaliklari olan insanlarda bu hastaliklarin meydana getirmis oldugu belirtiler çok kolay bir sekilde dag çayi ile ortadan kaldirilabilmektedir: Fakat bu faydalarindan yararlanmak için dag çayini çok düzenli ve sürekli bir sekilde  tüketmelidir. Aksi durumda bu çayin faydalari etkilerini göstermeyebilir. 

Bu çay insanlarda sinir ve stres durumlarinda çok büyük etkiler yaparak bu gibi durumlarin hizli bir sekilde ortadan kalkmasini saglamaktadir.

 

Dag çayinin bir diger özelligi ise içildikten birkaç saat sonra özellikle vücudun ter kokusuna çok büyük etkiler yaparak bu durumun ortadan kalkmasini saglamaktadir. 

 

Son olarak yogun is ya da yogun egitim hayati nedeniyle olusan uykusuzlugu çok etkili bir sekilde ortadan kaldirmaktadir. 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır