Sevgililer Günü 14 Şubat "Valentine"s Day?

9.2.2018 21:19:39 BilgeDede
Sevgililer Günü 14 Şubat "Valentine"s Day?" title=  

Sevgililer Günü, her yıl şubat ayının 14’ünde kutlanan özel bir gündür. En güzel anılara ve hatıralara ortak olduğunuz sevgilinizle beklediğiniz 14 Şubat kapıya dayandı. Bizler de bu yazımızda siz değerli okurlarımızı 14 Şubat ile ilgili bilgilendirmek istedik. 14 Şubat’ın nasıl özel günler arasına girdiğini ve sizler için ufak hediye fikirlerimizi merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin.

 

14 Şubat Nasıl Özel Günler Arasına Girmiştir?

Kökeni 14.yy ‘lara dayanan “Valentine’s Day” (Sevgililer Günü) hakkında birçok efsane kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Batı medeniyetleri ve bizim toplumumuza göre hatta bazı kitaplarda da geçen yaygın bilgiye göre; Roma’da o dönemki Roma İmparatoru 2.Cladius ülkesini çok katı kurallarla yönetmekte ve halkına karşı çok acımasız bir tutum sergilemekteymiş. Bu tutumun doğurduğu sonuç; ordusu için savaşacak asker bulamamasıymış. 2.Cladius’a göre Romalı erkeklerin orduya katılmamak istemelerinin nedeni aşklarını, sevgililerini bırakmak istememesiymiş. Bu yüzden evliliği ve nişanlılığı Roma’da yasaklamıştır.

O dönemde yaşayan Valentine adlı papaz 2.Cladius’un bu emrine uymayıp çiftleri gizli gizli evlendirmeye devam etmiştir. Belli bir zaman sonra bu durum İmparator’un kulağına gitmiş ve çok sinirlenmiş.Hemen Valentine için ölüm emri çıkartmış. Milattan sonra 270 yılında şubat ayının 14’ünde Valentine öldürülmüş. O günden bu zamana kadar aşka ve sevgiye saygısından dolayı şubat ayının her 14’ü sevgililer günü olarak kutlanır. Valentine’ya ithafen o gün Aziz Valentin Günü (St. Valentine’s Day) olarak anılmaktadır. Batı toplumlarında bu valentine kelimesi sevgili anlamlarında da sıkça kullanılmaktadır.

Daha sonraları 1800’lü yıllarda Amerika’da yaşayan Esther Howland isimli kişi tarafından ilk defa 14 Şubat’ta sevdiği kişiye,sevgililer günü kartı yollaması üzerine günümüzde daha çok kutlanılması yaygınlaşmıştır. E tabi haliyle bu durum ekonomik piyasaya da hareketlilik kazandırmıştır ????

Ekonomik Piyasa Demişken Birkaç Hediye Fikri de Verebiliriz:
Sanırım listenin en başında gelen ve özellikle beylerin belki kolaya kaçmak adına aldıkları çiçekler gelmektedir.Her ne kadar klişeleşmiş bir hediye olarak görülse de çiçek, sevdiğiniz kişiyi mutlu edebilir. Sırayı çiçeklerin peşinden takip eden hediye ise bir kutu dolusu çikolatalar. Ve küçük notlar onun için uğraştığınızı gösteren maddiyatın yanı sıra manevi tarafı da olan güzel bir hediye seçeneği olabilir.

 

Sevdiğiniz insanı eğer ki doğru keşfedebildiyseniz onun için seçeceğiniz her şey onu zaten çok mutlu eder. “İlla ki hediye mi almak zorundayız?” dediğinizi duyar gibiyim sanki. Tabi ki cevabım hayır!Sevdiğinizi ifade eden küçük bir mesaj da yeterli olabilir. İşin özü hayatınızda sevdiğiniz birisi var olduğu müddetçe her şubatın 14’ü zaten özel ve mutlu geçecektir  sizin için ????

 

Kaynak:http://kesfedebil.com/sevgililer-gunu-14-subat-valentines-day/


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır