Aysel Gürel kimdir? İşte hayatı hakkında bilgiler

7.2.2018 22:59:09 BilgeDede
Aysel Gürel kimdir? İşte hayatı hakkında bilgiler" title=  
Aysel Gürel’i unutmayan Google, 2018’in renkli doodle tasarımlarına bir yenisini ekledi. 10 yıl önce kaybettiğimiz Aysel Gürel, 89 yaş gününde büyük bir özlem ve saygıyla anılıyor. Şarkıları hala dillerden dile dolaşan usta müzik yazarı Aysel Gürel’in hayatına ilişkin detayları derledik.

Doğum günü olan 7 Şubat’ttan 10 gün sonra 17 Şubat 2008 tarihinde hayatını kaybeden Aysel Gürel, 1929 yılında Denizli'de doğdu. Bir dönem Trabzon’da yaşayan Aysel Gürel, hayatının ilk yıllarını doğayla iç içe geçirdi. İlk şiirini ise çok sevdiği kuzusu Mido'nun kesilmesi üzerine, Mido'ya yazdı. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünü bitiren Aysel Gürel, 25 yaşındayken bir tiyatro oyunu sergilediği sırada gazeteci Vedat Akın ile tanıştı. İkinci çocuğuna hamileyken kocasından ayrıldı. İlk kızı Müjde Ar ve ikinci kızı Mehtap Ar ile küçük bir evde maddi sıkıntılar içinde uzun süre yaşadı. Yaşadığı zorluklara rağmen renkli kişiliğininde bir şey kaybetmen Aysel Gürel’in yıldızı özellikle Sezen Aksu - Onno Tunç ile efsane ekiplerini kurduktan sonra iyice parladı. Sezen Aksu’nun seslendirdiği "Ünzile" ve "Kardelen" ise Anadolu'nun küçük bir köyünde tanıştığı kız çocuklarına ithaf etti. . Ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi sanatçılar Aysel Gürel'in yazdığı sözleri bestelemişlerdir. Yine Türk Pop'una bıraktığı en önemli eserleri 2013 yılında, ölümünden sonra Aysel'in isimli saygı albümünde daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylendi.

Mehtap Ar, Aysel Gürel'in vasiyetini şöyle sundu; “Annemin vasiyeti şuydu, tüm kadınlara söyle; bilsinler ki ben 80 yaşıma kadar çalıştım ve dimdik ayaktayım. Çalışmak ve ayakta kalmak güç ama ben başardım, tüm kadınlar da başarabilir."

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır