Evde Bakım Parası ( Ücreti ) Nedir Başvuru Nereye Yapılır Kimlere Verilir

27.1.2018 19:46:42 BilgeDede
Evde Bakım Parası ( Ücreti ) Nedir Başvuru Nereye Yapılır Kimlere Verilir" title=  

Bir eve giren tüm maddi gelirlerin ailedeki kişi sayısına bölünmesiyle kişi başına düşen para yani aylık bulunmuş olur. Bu şekilde yapılan hesap sonucunda, devletimiz aylığı net asgari ücretin 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilere bakan kişilere evde bakım aylığı öder. Bu kişiler engelli kişinin akrabası ve vasisi gibi üçüncü kişiler olabilir. Yani evde bakıma muhtaç kişiye bakanlara belirli bir ücret ödenir.

 

 

Peki evde bakım aylığını kimler alabilir?


Engellinin karısı, çocuğu, gelini, damadı, annesi, babası, dedesi, nenesi, torunları, torunlarının eşi, kardeşleri, kardeşlerinin eşi, kardeşlerinin çocukları, kardeşlerinin çocuklarının eşi, kendi eşinin annesi ve babası, kendi eşinin kardeşleri, kendi eşinin kardeşlerinin eşleri veya çocukları, kendi amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşleri evde bakım aylığı alabilir. Tabii ki bu kişilerin aylık ücret alabilmesi için engellinin bakımını üstlenmesi gerekir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir?
Evde bakım maaşı almak için 3 temel şart bulunmaktadır.

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu
Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması
Gelir kriterlerine uygun olması
(Engellinin bulunduğu hanede ki kişi başına gelir seviyesinin 606.95 TL’den az olması gerekmekte)

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.Evde Bakım Ücreti Nasıl Alınır?

 
Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Kurulu raporu
1 adet fotoğraf
Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
Boşanma halinde boşanma kararı
NOT: Yukarıda sayılan bu belgelerin engelli ve engelli ile aynı evde kişiler için temin edilmesi gerekmektedir.

Aşağıda Evde bakım aylığı hakkında S.S.S. ( sıkça sorulan sorular ) yer almaktadır. Sizde sorunuza cevap bulunsun istiyorsanız, aşağıda bulunan yorum bölümünden sorunuzu yazabilir ve uzmanlar tarafından cevap bekleyebilirsiniz.

Bir Bakıcı En Fazla Kaç Engelliye Bakabilir?

Yukarıda kimler bakıcı olabilir detaylarıyla anlatmıştık. Şayet bu kriterleri yerine getiriyorsanız 2 farklı engelliye bakma şansınız mevcuttur. Her engelli ayrı ayrı bakım ücreti alır. Ancak aynı hanede bakıma muhtaç daha fazla engellinin bulunması ve onlar için de bakım ücreti alabilmek için ayrı bir bakıcının daha olması gerekmektedir.

Engellinin yada bakıcısının sosyal güvencesi olması evde bakım ücreti almasına engel midir?

Şayet hem engelli hem de bakıcısı çalışmayıp bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler üzerinden sosyal güvencesi ( Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı yani SGK ) varsa evde bakım maaşı almak için engel teşkil etmemektedir. Engelli çalışıyor ve işe gidiş gelişte bakıcısı yardım ediyorsa yukarıda saymış olduğumuz şartlar uygunsa bakım parası alabilir. Ancak iş yerine bakıcısının yardımı olmadan tek başına gidip gelebiliyorsa bakım parası almasına engel teşkil eder.

Sağlık Raporu Süresi Bitiminde Ne Olur ?

Evde bakım parası kesilmesine sebep olan nedenlerden bir tanesi de sağlık raporunun süresinin dolmasıdır. Bu duruma düşmemek için sağlık raporunun süresi bitmeden önce yenisi çıkartılmalı ve bir fotokopisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine iletilmeli.

Bakıma Muhtaç Engellinin Vefatı


Bakıma muhtaç engellinin vefat etmesi durumunda 15 gün içerisinde bildirim yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Aksi halde hukuki işlemler başlatılmaktadır.

 

 

http://www.teknolib.com/evde-bakim-parasi-ucreti-nedir-basvuru-nereye-yapilir-kimlere-verilir/

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır