Yüz felci nedir ? Belirtileri nelerdir ? Kornma yöntemleri nelerdir

23.1.2018 09:01:52 BilgeDede
Yüz felci nedir ? Belirtileri nelerdir ? Kornma yöntemleri nelerdir" title=  
Yüz felci, yüz kaslarının bir kısmını veya tamamını hareket ettirilememesi durumunda oluşur. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu yüzün mimik kaslarındaki hareket kaybı oluşur. Yüz felci, her yaşta görülebilir, yenidoğan bebeklerde doğum sırasında travma nedeniyle oluşabilir. Sinir hasarı yüzde mimik kayıplarına neden olmakla birlikte yüzde ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet, konuşma zorluğu, salyayı tutamama gibi sorunlara da neden olabilir. Yüz felcinin en önemli nedenlerinden birisi enfeksiyonlar (Bell’s palsi) olmasına rağmen, onlarca farklı sebep ve risk faktörü bulunmaktadır. İnmede yüz felci için oldukça ciddi bir risk faktörüdür. İnme türüne bağlı olarak, beyin hücrelerine zarar verir, oksijen yetersizliği ya da kanamadan nedeniyle beyin hücrelerinde aşırı baskı oluşur ve buda yüz felcine dene olabilir.

Yüz felci nedir?Yüz felci, sinir hasarına bağlı yüz hareketinin kaybedilmesi durumudur; yüz kaslarının sarkmasına veya zayıflamasına neden olabilir. Yüzün bir veya iki tarafında gerçekleşebilir. Yüz felci aniden ortaya çıkabilir (örneğin Bell’in felci durumunda) veya aylarca kademeli olarak ortaya çıkabilir (baş veya boyun tümörü olması durumunda). Sebeplere bağlı olarak felç kısa veya uzun süre devam edebilir. Başlıca nedenleri arasında, Yüz sinirinin enfeksiyonu veya iltihabı kafa travması, baş veya boyun tümörü ve inme bulunmaktadır. 

Yüz felcinin belirtileri
Yüz siniri gülümsemek, yemek yemek, birşeyler içmek, çiğnemek, kaşları kaldırmak, kaşları çatmak, burnu kırıştırmak, öpücük atmak, gözleri kapatmak ve açmak gibi mimik hareketlerinden sorumludur. Sinirin hasarı bu hareketlerde kayıplara neden olur. Yüzün bir yanında ifadeler kaybolur ve yüz aşağıya doğru sarkar. Aynı zamanda;

Yüzde ağrı
Baş ağrısı ve baş dönmesi
Kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet
Konuşma zorluğu
Yeme içmede zorluk
Duygularını ifade etmede zorluk
Salya akması
Kas seğirmeleri
Gözyaşının kontrolsüz akması
Gözde ve ağızda kuruluk gibi belirtiler görülür.
Yüz felcinin nedenleri
Yüz felcinin en bilinen nedeni enfeksiyonlar (Bell’s palsi) olmasına rağmen, yüz felcine sebep olabilecek onlarca farklı sebep vardır. Sebebe göre hastalığın ilerleyişi ve tedavisi farklıdır.

Viral enfeksiyonlar (Bell’s palsi ve Ramsey Hunt Sendromu)
Cerrahi sebepler
Orta kulak iltihabı
Lyme hastalığı
Nörolojik hastalıklar (Multiple skleroz, Gullian Barre vb.)
Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
Travma
Doğum travmaları
Doğum öncesi fasiyal sinirde meydana gelen gelişim anomalileri
Genetik sendromlar (Charge sendromu vb.)
İnme (problemin nedeni fasiyal sinir hasarı değil, fasiyal sinirin kontrol edildiği beyin bölgesinin hasarıdır)
Yüz siniri nasıl çalışır?
Yüzün her iki yarısının siniri ayrıdır. Bu yüzden bir tarafın yüz sinirindeki herhangi bir problem sadece aynı tarafta ortaya çıkar. Yüz (fasiyal) sinir beyinden başlar ve göz altına doğru ilerler ve burada dallara ayrılır. Fasiyal sinir sayesinde yüzdeki kaslarımız çalışır. Konuşma, çiğneme, mimiklerimiz ve duygularımız yüz kaslarımız sayesinde meydana gelir. Gözyaşları, salgılar ve tat duyumuzda fasiyal sinir tarafından kontrol edilir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır