Soğuk Havalardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

12.1.2018 22:01:51 BilgeDede
Soğuk Havalardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?" title=  

Son günlerde mevsimlerin düzensiz olmasından dolayı hastalıklar dahada çok yayılmaya başlamıştır. bu sebepten dolayı sizlere bu havalarda nasıl hastalıklarla  korunmanız gerektiği ile kısa bilgiler hazırladık. Umarım faydalı olur.

 

Kış mevsiminde soğuk havaların etkisi ile vücudumuzun direnci azaldığı için hastalıklara karşı da ne yazık ki daha fazla açık oluyoruz. Dolayısıyla bu zamanlarda sağlığımıza çok daha önem vermek ve bazı tedbirleri de almak gerekiyor.

Küçük ya da hafif görünen bazı rahatsızlıklar büyük hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Hafif soğuk algınlıkları bile önemsenmediğinde ve önlem alınmadığında gripten zatürreye çevirebiliyor. Biz de kışı rahat geçirmeniz için öneriler paylaştık. 

 

Açık Havada Uzun Süre Kalmayın

Açık hava her ne kadar vücut için gerekli olsa da soğuk havalarda uzun süre dışarda kalınması vücudun üşümesine bağlı olarak bağışıklık sisteminin de güçsüzleşmesine neden oluyor. Dolayısıyla dışarıda kalınacak sürenin belirlenmesi bu durumda oldukça gerekli oluyor.


Giyilebilir Birden Fazla Kıyafet Tercih Edin

Kalın kazak giyinmek yerine bir kaç tane uygun kıyafet giymeniz içeride bulunduğunuz zamanlarda çok fazla terlemenizi önler. İstediğiniz zaman üstteki kıyafeti çıkarmak mümkün olur. Aksi durumda terli olarak dışarıya çıkmanız daha büyük rahatsızlıklarla karşılaşmanıza neden olur.


Doğru Beslenin ve Bol Su İçin


Bağışıklık sistemini güçlendiren balık, et ve süt gibi proteinleri tüketmeye özel gösterin. İçerisinde oldukça fazla C vitamini bulunan portakal, greyfurt, kuşburnuvs. gıdaları tüketin. İşinizden dolayı dışarı da fazla zaman geçirmek durumunda kalıyorsanız bol bol su için aksi durumda soğuk hava kılcal damarların daralmasına neden olur.


Alkol ve Sigara Tüketimini Azaltın

Soğuk havalarda sigara içmek solunum yolu rahatsızlıklarını yol açıyor. Dolayısıyla özellikle bu havalarda kullanmamak gerekiyor. Alkol ise kılcal damarlarda, burun ve yanaklarda ateş hissi ve kızarıklığa neden oluyor. Halbuki ısı kaybına yol açarak soğuk çarpması riskini arttırıyor.


Düzenli Uyku Uyuyun

Uyku her zaman hayatımızın önemli bir parçasıdır. Uysu sırasında vücut dinlenir ve yenilenir. Özellikle kış mevsiminde 7-8 saat uyumaya özen gösterilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

 

Protein, Sarımsak ve Soğan 

Yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt tüketimimizi arttırmalıyız. Yoğun katkı maddesi içeren hazır besinleri çok sık tüketmemeliyiz. Bol sıvı, şekersiz bitki çayı ve en önemlisi de su tüketimimizi artırmalıyız. Günde yaklaşık 2,5–3 litre su tüketmeliyiz.

Sarımsağın, antimikrobiyal özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanın akışkanlığını sağlayarak kolesterolü düşürdüğünü yemeklere eklenen sarımsak miktarının arttırılmasının bağışıklık sistemini güçlendireceğini, soğanın da içerdiği allisin ve sülfür ile bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir.

 

Ayrıca günde 1 bardak portakal suyununda basahları içtiğimizde vucudun hastalıklara karşı direncini artırdığını unutmamalıyız.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır