Mideye Iyi Gelen Yiyecekler

11.6.2016 14:41:56 BilgeDede
Mideye Iyi Gelen Yiyecekler" title=  

Düz kaslardan olusan mide, genisleme yetenegine sahip bir sindirim sistemi organidir.

 

Konum olarak yemek borusu ile ince bagirsak arasinda bulunan mide, içine alinan besinleri kimyasal ve fiziksel sindirim yardimi ile parçalamaktadir. Midenin iç yüzeyini örten dokuya ise mukoza adi verilmektedir ve bu mukoza dokusundan sindirim sivilari salgilanmaktadir. Midede sindirime ugrayan besinler buradan on iki parmak bagirsagina geçerek, emilimi saglanip ince bagirsaktan da kana karismaktadir.Sivi besinlerin mideyi terk etmesi yaklasik olarak 20 dakika sürmektedir. Kati besinler ile sivi besinlerin karisimi ise yaklasik olarak 1,5 saat içinde mideyi terk etmektedir. Mide sagligi, saglikli bir yasam için olmazsa olmazdir. Yenilen ve içilen besinlerin mideye ugramadan ve burada uygun sekilde sindirilmeden kana karismasi mümkün degildir.

Kan dolasimina katilamayan vitamin, mineral ve proteinler ise, vücudun yeterli sekilde beslenmesini önleyecektir. Bundan dolayi, midenin kendine has mukoza dokusunu ve yapisini korumak son derece önemlidir. Mide sagligini korumak ve mide hastaliklarini önlemek için yapilacak en iyi uygulama ise, mide sagligina dost yiyecekler ile beslenmeye özen göstermek olacaktir.

Mideye Iyi Gelen Yiyecekler

Vücuttaki önemli bir sindirim sistemi organi olan midenin, korunmasi ve dogasina uygun sekilde faaliyetlerini yapabilmesi için, saglikli olmasi çok önemlidir. Bu dogrultuda, mideye zarar veren degil de, mide ile dost olan ve ona faydasi dokunan gidalar ile beslenmek daha dogru olacaktir. Buna göre, mideye iyi gelen yiyecekler su sekildedir;

1. ArmutMükemmel bir lif kaynagi olan armut, sindirimi kolay bir meyvedir. Armut, midenin yorulmasina neden olmadan kolay sekilde besin maddelerine ayrildigi için, ince bagirsaklar gibi diger sindirim sistemi organlarini da yormamaktadir. Sorbitol adi verilen bir tür seker içeren armut bu sayede, ince bagirsaklar içinde su çekilmesini saglamaktadir. Böylece armut hem mide hem de sindirim sistemi organlari için faydali bir meyve haline gelmektedir.

2. YogurtSindirime yardimci olan ve bagisiklik sistemi sagligini destekleyen yogurt, midede meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar ile mücadelede etkindir. Mide çeperlerinde bulunan ve faydali bakteriler olarak adlandirilan probiyotikler mide sagligini korumakta ve sindirim olayinin düzenli sekilde olmasina yardimci olmaktadir. Yogurt ise mükemmel bir probiyotik kaynagi oldugu için, mideye iyi gelen yiyecekler arasindadir. Ayni sekilde bir diger fermente süt ürünü olan kefir de, tipki yogurt gibi, kalsiyum, D vitamini ve probiyotik içermektedir.

3. ZencefilSindirim sistemi organlarinin yatistirilmasini saglayan zencefil, mide için faydali etkiler göstermektedir. Mide asidinin dengelenmesine yardimci olan zencefil özellikle de mide eksimesine iyi gelmekte, bulanti ve kusma gibi diger mide problemlerinin giderilmesine de yardimci olmaktadir.

4. KarnabaharHaslanmis özellikle de buharda hafif pismis karnabahar, besleyici yönü kuvvetli bir yiyecektir. Bu sekilde haslanmis karnabahar, midenin yapisinda bulunan asitten dolayi kendi dokularina zarar vermesini önlemektedir. Ayrica, karnabaharin yapisinda dogal olarak bulunan “gefarnato” maddesi ise, ülser ilaçlarinin ham maddesi olarak kullanilmaktadir. Bundan dolayi karnabahar, hem mide sagligini korumakta hem de eger varsa mide problemlerinin giderilmesine yardimci olmaktadir.

5. Patates


Her ne kadar kizartilmis patates mide ile pek dost olamasa da, haslanmis patates içerdigi lifler sayesinde, hem mideye hem de diger sindirim sistemi organlarina iyi gelmektedir. Öte yandan, çig patatesin suyu mide yanmalarinin giderilmesine yardimci olmaktadir.

6. MuzMide ile dost olan meyvelerin en önemlisi olan muz, midede olusan veya olusabilecek yanmanin sakinlesmesini saglamaktadir. Her bir ögünün pesinden bir adet muz tüketmek midenin sakinlesmesine yardimci olmaktadir. Ayrica muz, mide enzimlerinin salgilanmasini ve mide hücrelerinin üretilmesine de katki saglamaktadir.


7. Zeytinyagi


Pismis degil de özellikle çig olarak tüketilen zeytinyaginin, sadece mide üzerine degil, tüm vücut sagligina katkilari bulunmaktadir. Buna göre çig zeytinyagi tüketmek, vücuda alinan besinlerin midede kalma süresini azaltmaktadir. Ayrica çig zeytinyagi, yaglarin sindirilmesi için gerekli olan safra salgisinin artirilmasina yardimci olmaktadir.

8. LahanaLahana, özellikle de çig olarak tüketildiginde mide sagligi için son derece faydalidir. Salatalara ya da sandviçlere eklenerek tüketilebilen çig lahananin suyu da bir o kadar faydali etkiler göstermektedir. Özellikle de ülser ve gastrit gibi mide hastaliklari için dogal bir ilaç olarak gösterilen lahana suyu, içerisine elma suyu eklenerek içildiginde mide sagligini koruyucu etkiler göstermektedir.

9. Baklagiller


Bioflavionid adi verilen bir madde içeren fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagiller, midenin korunmasini saglamaktadir. Birçok vitamin ve mineral bakimindan zengin olan baklagiller ayni zamanda iyi birer protein kaynagidirlar. Bundan dolayi baklagiller hem mideye hem de tüm vücut sagligina iyi gelmektedir.

10. Az Yagli Besinler


Özellikle de midelerinde hazimsizlik problemi yasayan kisiler için ideal bir beslenme sekli olan az yagli gidalar, midenin yorulmasini önlemekte ve sindirime yardimci olmaktadir. Bundan dolayi, kizartmalar, çok yagli et-süt ürünleri ile baharatlar, yag orani yüksek gidalar olduklari için, kontrollü sekilde tüketilmelidir.

11. Maden Suyu


Özellikle de, seker içermeyen gerçek ve dogal maden suyu, mide asidinin dengelenmesine yardimci olmaktadir. Buna göre maden suyu, midedeki asitler ile etkilesime girdiginde, mideye zarar verebilecek olan asit miktarinin etkisiz hale getirilmesini saglamaktadir.

12. Meyan KöküOldukça etkili bir mide koruyucu özelligi bulunan meyan kökü, midede meydana gelen asiri asit birikimini azaltmaya yardimci olmaktadir. Böylece meyan kökü, mide asidinin gereginden fazla aktif hale geçerek, mide dokularina zarar vermesinin önüne geçmektedir.

13. Ispanak


Güçlü bir demir minerali ve C vitaminini kaynagi olan ispanak, özellikle de çig, buharda az pismis ya da haslanmis olarak tüketildiginde, mide sagligini koruyucu etkiler göstermektedir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır