Borsa Nedir, Ne Ise Yarar?

11.6.2016 09:51:31 BilgeDede
Borsa Nedir, Ne Ise Yarar?" title=  
Borsa denildigi zaman hemen hepinizin “aman abi uzak dur!”, “su kagit kesin kazanacak”, “bu kagida oynadim ve kazandim” veya “borsa düstü – yükseldi” seklinde sözler akliniza geliyor. Genel olarak borsaya giren kisilerin büyük kayip yasadiklarindan bahsedilir veya çok fazla kazanç elde ettiklerinden. Ama bu ikisinin arasindan hiç bahsedilmez ve aslinda normal olan bu iki zit kavram arasidir.

Borsanin en kisa tanimi; ticarete konu olan kiymetli evrak ve mallarin alim – satim islemlerinin yapildigi kurumsal piyasa seklinde yapilmaktadir. Borsanin kurumsal bir özellige sahip olmasinin nedeni her borsanin kendine özgü özelliklerinin ve kurallarinin olmasindan kaynaklanmaktadir. Ticari evrak ve mallarin alim – satim islemlerinin yapildigi yerler oldugu için de piyasa denilmektedir.

Borsanin tanimi aslinda birçok bilgiyi vermektedir. Herseyden önce borsada yatirim denildigi zaman akla gelen yalnizca hisse senetleridir. Ama borsada yalnizca hisse senetleri ile islem yapilmamaktadir. Tahviller ve bonolarda borsada islem gören kiymetli evraklardandir. Borsanin yalnizca hisse senetleri ile anilmasinin nedeni ise 15. Yüzyila dayanmaktadir. Dünya deniz ticaretinin gelisim gösterdigi o dönemde hisse senetleri ilk defa ticari islemlerde kullanilmaya baslamistir.

Ilk önceleri sokak köselerinde, agaç altlarinda, kahvehanelerde toplanan alici ve saticilar ile islemler gerçeklestirilmekteydi. Daha sonra artan islem hacmi, islemlerin kayit altina alinmak istenmesi ve daha güvenli yerlerde alim – satimin gerçeklestirilmesi gibi istekler nedeniyle borsa binalari kurulmustur. Ilk borsa binasi da Belçika’nin önemli liman kenti Anvers’te kurulmustur.

 

Ilk borsa islemlerine bakildigi zaman ise tarim ürünleri için olusturulan pazarlar görülmektedir. Dünyanin birçok ülkesinde uzun yillar süren ekonomik krizler sonrasinda büyük zarar gören üretici ve tüketiciler tarim ürünlerinin alinip – satilmasi için pazarlar olusturmustur. Bu pazarlarda da tarim ürünlerinin fiyatlarinda bir düzen saglanmistir ve bu özellik borsanin özellikleri arasinda yer almaktadir. Bu pazarlarda yüksek kazançlarin elde edilebilecegini düsünen tüccarlar da bu isi ticarete döker ve günümüzün emtia borsalari kurulur.

Günümüzde borsa piyasasi internet üzerinden gerçeklestirilen yatirim islemleri ile eskiye göre çok daha iyi olanaklar altinda islem yaptirmaktadir. Yatirimcilarin borsa seans salonlarinda vakit geçirmek yerine evde, ofiste veya internete baglanilabilen herhangi bir yerde bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden islemlerini gerçeklestirmesi, portföylerini yönetmesi mümkündür.

Borsalarin büyük kayiplarla birlikte anilmasinin nedeni ise borsanin gerçekten riskli bir yer olmasidir. Ama borsa bilgisi ve deneyimleri sayesinde bilinçli yatirimcilar kolayca bu riskleri minimum düzeye indirebilirler. Bunun içinde araci kurumlarin yine internet üzerinden sunduklari ücretsiz egitim olanaklarindan faydalanmak mümkündür. Borsada meydana gelen kayiplarin nedenleri arastirildigi zaman yatirimcilarin bilgisizlikleri, asiri getiri beklentisinden dolayi yaptiklari hirs, asilsiz tüyolara itibar etmeleri gibi nedenler ilk siralarda yerini almistir. Bu nedenle de borsada islem yapmak isteyen kisilerin öncelikle bilgi sahibi olmalari konusu üzerinde durulmaktadir.

Borsa piyasasi birikimlerinizi degerlendirerek yüksek kazançlar elde edebileceginiz yerlerdir. Ayni zamanda dünya ekonomisi adina da birçok katkisi bulunmaktadir. Piyasalarda tek fiyat olusumu, likidite saglama, mülkiyeti tabana yayma, sirketlere kaynak saglama, güvenin olusmasi, ekonomide barometre görevi gibi önemli katkilari vardi.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır