Teknoloji ve Insan

11.6.2016 09:46:19 BilgeDede
Teknoloji ve Insan" title=  

Insan hayatini en çok etkileyen unsurlardan birisidir teknoloji. Her geçen gün yenilikler ve yeni icatlarla hayatlarimizi etkilemektedir. Sagladigi birçok kolaylik ve bir o kadar da negatif etkileri bulunabilmektedir. Hala günümüzde teknolojinin insan hayatina etkileri sosyoloji ve birçok insan bilimi tarafindan tartisilmaktadir. Teknoloji dünyayi daha iyi anlamamizi saglarken bir yandan da insanlarin birbirlerine yabancilasmasina mi neden olmaktadir? Birçok insan farkli cevaplar verebilirken bu soruya aslinda insanin fiziksel özellikleri boyutunda bakmaya çalisacagim ben.

Insanoglu ilk zamanlardan bu yana akli ve zekasini kullanarak dogaya hükmetme amaciyla çesitli aletler yaparak basladi. Ilkel teknolojik aletler dedigimiz icatlar ilk zamanlarda sivri uçlu bir mizrak yada keskin agizli bir tas idi. Bu aletler ile avcilik yapabiliyor ve dogadaki vahsi hayvanlara karsi kendilerini koruyabiliyordu insan. Insanlar ilk zamanlarda fiziksel olarak da daha güçlüydü diyebiliriz. çünkü hizli kosmasi ve güçlü olmasi gerekiyordu dogada. Bu sekilde hayatta kalabilirdi. Teknolojik aletlerin yapimi her dönemde var oldu. Tekerlegin icat edilmesi ile insanlar uzak mesafelere gidebilme imkani buldular. Toplumlar arasinda iletisim gelisti. Fakat gerileyen bir sey vardi. O da insanin fiziksel yapisi idi. Insan dogaya karsi teknolojik aletleri gelistirip hayatini kolaylastirirken bir yandan da kendisini daha üsengeç ve daha zayif hale getirdi.

Evet, teknolojinin insanlara getirdigi olumsuz özelliklerden birisi fiziksel özelliklerinin zayiflamasidir diyebilirim. Fiziksel özellikler bakimindan zayiflarken, insanlar dogayi daha iyi anlamaya ve ona hükmetmeye basladi. Tarim yapmayi ögrendiklerinde ise dünya artik daha farkli bir gezegen olmaya basladi. Çünkü tarim yaparak artik aç kalmayan insanlar çogalabilme imkani buldular. Insan nüfusu tarimin bulunmasindan sonra hizla artmaya basladi. Ve dogadaki kaynaklari da hizla tüketmeye basladi. Insan zekasinin ürünü birçok teknolojik gelisme de insan hayatini kolaylastirirken bir yandan da insanliga zararli olmaya basladi. Teknolojik gelismelerin çogunluguna baktigimizda askeri icatlar oldugu görülecektir. Savaslarda daha üstün olabilmek için çesitli aletler ve icatlar yapan insanlar bugün bile dünyanin ve insanligin gelecegini tehdit etmektedir.

Teknoloji her ne kadar hayatlarimiza yepyeni boyutlar getirse de olumsuz yanlarinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazi insani degerlerimizi kaybettigimiz ve yasadigimiz dünyayi yok ettigimiz müddetçe teknoloji fayda degil aslinda insanlik için tehdittir. Fakat bugün teknoloji çilginligi ile gözümüz hiçbir seyi görmez bir halde bunlarin farkina varamiyoruz. Sadece bazi sivil toplum örgütleri ve bazi derneklerin dogaya ve insanliga karsi duyarli olmasi yeterli degildir. Aç gözlülügümüz bir gün sonumuz olacak. Tek yapmamiz gereken farkina varmak ve artik bir seyler yapmak.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır