İslami Usullere Göre Kurban kesimi Nasıl Olmalıdır

30.8.2017 16:15:44 BilgeDede
İslami Usullere Göre Kurban kesimi Nasıl Olmalıdır" title=  

İslam dininde kurban ,hem bir vecibe hem de bir ibadettir.Bu ibadetin yerine gelmesi içinde bazı mühim şartları vardır.

İslamda Kurban kesmek kadar kurbanı kesen kişi de önemlidir.Mümkünse kişi kendi kurbanını kendisi kesmeli veya Müslüman ve ehil olan bir kimseye vekaleten kestirmelidir.

Kurban keserken besmele çekmeyi ve niyet etmeyi unutmamalı,kurban kesildikten sonra da şükür namazı kılmayı ihmal etmemelidir.Eğer besmele kasten terk edilir veya ehli kitp dışında Müslüman olmayan biri keserse kesilen kurban murdar olur,eti de yenmez.

Kurbanlık hayvanlarda Kendilerini sahipleri için Hz.Allaha kurban edeceğinden onlarda hükmen şehit sayılırlar.Bunun içindirki kurbanlık hayvanlara eziyet etmeden onun kendi günahlarına bedel olarak kesildiğini bilerek ve bu düşünce ile hareket etmek gerekir.

Şöyleki ;Kurban eziyet vermeden yatırılır.Kesilecek diğer hayvanların gözü önünde kesilmemelidir.Sol tarafı üzerine kıbleye çevrilir.Ayaklarından üçü bağlanır.Üstte kalan sağ arka bacağı bağlanmaz.Sığırın dört bacağı da bağlanabilir.Deve ayakta kesilebilir.Sol ön ayağını bağlayarak yatırmak caizdir.


KURBANIN NİYETİ
:Kurbanı kesen kişi evvela "Ya Rabbi niyet eyledim rıza-i şerifin için kurban kesmeye.Şu vücudum sana karşı çok kabahatler ve günah işledi.Bu günahlarıma karşılık şu vücudu sana kurban etmem lazım iken sen bunu haram kıldın ,bu günahkar vücuduma bedel olmak üzere şu kurbanı kesiyorum.Kabul buyur."diyerek niyet eder.

Eğer kurban vekaleten kesilecekse vekil olan "sahibinin niyetine" diye niyet eder.

KURBANIN KESİLMESİ :Kurban bu usul ile bağlanıp,üç defa teşrik tekbiri(Allahü Ekber,Allahü Ekber, La ilahe illallahü vallahü Ekber Allahü Ekber ve lillahil hamd )getirildikten sonra "Bismillahi Allahü Ekber" diyerek kesilir.


Hayvanın boğazında kesilecek dört (4) mühim damar vardır.Bunlar: Boynun iki yanında bulunan,iki adet kan damarı ve boynun tam ortasından geçen yemek ve nefes borularıdır."KESKİN" bir bıçakla ilk elde bu kan damarları ve borular derhal kesilir.(Ekmek keser gibi değil de;mümkünse tek hareketle,çok çabuk bir şekilde kesilmelidir.)

Bıçak boyun kemiğinin içindeki murdar iliği kesecek kadar aşağı indirilmez.Bir müddet beklenir.(Mutlaka beklenecek)
Kan iyice boşaldıktan ve hayvandan hareket kesildikten sonra,boyun kemiği içindeki murdar ilik kesilir.Kurbanın başını geriye kanırtarak (çekerek) hayvana eziyet vermek yanlıştır.

Kan iyice boşalıp hareket kesilmeden,murdar iliğe bıçak vurmak,hayvana acı vereceğinden son derece mahzurludur.Murdar ilik hemen kesilirse hayvan aniden ve acı çekerek ölür.Ölen hayvan hareketsiz kalacağından vücudundaki kanlar yeteri kadar boşalamaz.Bu da usule uygun bir davranış olmaz.

Kurban kesildikten sonra ise iki rekat şükür namazı kılınır.Bu namazda 1.rekatte ihlas suresi,2.rekatte kevser suresi okunur.Namazdan sonra ise Şu dua okunur:"Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve memati Lillahi rabbil alemiin..


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır