Çalışan Anne ve Çocuk Psikolojisi

11.6.2016 09:42:37 BilgeDede
Çalışan Anne ve Çocuk Psikolojisi" title=  
Çalisan Anne ve Çocuk Psikolojisi Annelik, kiz çocuklarinin genlerinde kodlanmis, agir ve sorumluluklarla yüklenmis, ömür boyu sürecek bir gönüllü görevdir. Henüz bebekken, ellerine verilen oyuncak bebekleriyle, annelik rolüne isinmasi için hazirliklar baslar. Kadinlarin, çocukluk ve ergenlik boyunca bile, gördügü her bebegi sevmesi, daha sonralari, gördügü her bebege iç geçirmesi de bu yüzdendir. Annelik; toplum olarak, disi insana biçilmis ve mutlaka basarili olmak zorunda oldugu bir görev, hatta var olus sebebi olarak, beyinlerine ve ruhlarina islenmistir.

Simdiki annelerin ve bir önceki jenerasyon annelerin, kendi anneleri, genel olarak çalismazdi, ev hanimiydi. Bu yüzden, büyürken hep yanlarinda, evlerinde anneleri vardi. Bu jenerasyondaki anneler, annelerine benzemek istemediklerini söyleyerek, annelerinden gördüklerini çocuklarina yansitma çabasindadir birazda. Çalisma hayatinda var olmak, evde her seye hâkim olmak, günde 24 saat süren bir çabayi gerektirmektedir.

ÇALISAN ANNE SENDROMU NEDIR?

Çalisma hayati, kadinlari daha çok kabullenir hale gelmektedir. Kanunlar ile kadinlarin çalisabilmesi desteklenmekte, kolayliklar saglanmaya çalisilmaktadir. Hayat sartlarinin gerekliligi, eve giren bir maasi yetersiz kilmakta, kadinlar, kendilerine biçilen rollerden daha fazlasini yapmak zorunda kalmaktadir. Zorunda kalmaktan öte, kadinlar, is hayatinda kariyer yaparak, kapasitelerinin, ev hanimindan ve bir anne olmaktan daha fazlasina müsaade ettigini ispat etme pesindedir. Ancak, kadin psikoloji geregi; yapilmasi gereken her is, tam olarak yapilmali ve hatta en iyisi olmali, eksiksiz ve mükemmel sonuçlar alinmali ve kadin tüm bunlari yaparken hiç ama hiç yorgunluk ve bitkinlik hissetmemelidir.

Elbette ki teoride bunun olmasi istense de, pratikte durum çok farklidir ve neredeyse imkânsizdir. Çalisan anne, hem süper bir çalisan, hem de harika bir anne ve es olmanin zorunlu olduguna inanirlar. Öyle ki, harika anne olma yolunda, kendilerinden vazgeçerler, tüm isler bitmeden gözlerine uyku girmez, sabah gözlerini yapilacak isler listesini düsünür vaziyette açarlar. Çocuklarin büyümesi sirasinda, almasi gereken terbiyeyi bile, çalismaktan dolayi, içten içe duydugu pismanlik ve vicdan azabi nedeniyle, eksik verir hale gelebilir, çocuguna kendisini daha fazla sevmesi karsiliginda, rüsvet verir duruma düsebilir.

Kadin; ev islerinin sorumluluklari, es olma sorumluluklari, çalisma hayatinin sorumluluklari, anne olmanin sorumluluklari derken, uzayip giden listedeki her görevin, mükemmel yerine getirilmesini saglamak için, çalisir didinir. Sonuç olarak; tüm bunlari agirliklari, kadinin sirtinda zamanla birikir, bu agirligin altinda ezilip gitmemek için, kadinin bazi çözüm yollari bulmasi gerekir.

ÇALISAN ANNE SENDROMU IÇIN ÇÖZÜM YOLLARI

Öncelikle, birlikte yasadiginiz kisiden, yardim istemekten çekinmeyin. Esinize, yardima ihtiyaciniz oldugunu söylemeniz, sizi aciz ve güçsüz göstermez, limitleri olan bir insan oldugunuzu gösterir. Ya da, hafta sonlari, bir veya iki saat, çocugunuzu güvendiginiz bir aile bireyine birakarak, açik havada yalniz kalabileceginiz, kendinizi dinleyebileceginiz, hiçbir is yapmayacaginiz, küçük ve özel zamanlar yaratabilirsiniz. Bu zamanlar, baslayacak olan asiri yogun hafta için, enerji depolamanizi, kendinizi toparlamanizi saglayacaktir.

Çalisan anne olmaniz, çocugunuzun eksikliklerle büyümesine sebep degildir, bu bilip kabullenirseniz, daha az suçluluk hissedersiniz. Sürekli sadece ev isleri yapan bir annenin evde olmasi ve çocuguna karsi yeterli ilgiyi göstermemesi, aksamlari eve gelip tüm zamanini çocuguna ayiran bir anneden daha iyi degildir. Bebeklikten itibaren, kendi basina bir seyler yapmasi gereken çocugunuz, kendisi gibi olmayan ve annesi ile büyüyün bir çocuktan, çok daha fazla seyler yapabilir halde olacaktir, kendi ayaklari üzerinde durmayi ve bagimsizligi erken yasta ögrenecektir. Bazi islerin aksamasi, dünyanin sonu degildir, biraz daginiklik, henüz kimsenin ölümüne sebep olmamistir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır