Akıl tutulması nedir ?

11.6.2016 09:38:13 BilgeDede
Akıl tutulması nedir ?" title=  
Haziran ayi, yaz meyve ve sebzeleri çikmis. Okullar tatile giriyor. Yazlik, bag, bahçe dönemi basladi, basliyor. Doga sartlari ve hayat kendi kanalinda sasmadan yürüyor.
 
Bu dogal akis içerisinde ülke sartlarina söyle bir bakiyorum. Içim karariyor. Dogu ve güneydogu bölgemiz resmen bir kent savasi geçirmekte. Ekranlarda yikilan binalar, patlayan hain bombalar ve al bayraga sarili sehit cenaze törenleri. Gözlerimi kapatiyorum, sehit çocuklarinin gözlerindeki ekranlara yansiyan bakislar hafizamdan çikmiyor.
 
Suriye’den kaçmak zorunda kalan milyonlarin perisanligini anlatan gazete ve ekranlardaki görüntüleri üzüyor beni. Onlara üzülürken yüz binleri bulan kendi vatandaslarimizin sikintili bölgeden, terörden kaçarak yasadiklarini gördükçe hüznüm bir kat daha artiyor.
 
Bunlara üzülmek yetmiyor. Suriye’deki gelismeler ve o taraftan atilan bomba ve füzelerin Gaziantep, Kilis ve Hatay’da yarattigi tahribat ve can kaybi da huzurumuzu bozuyor. Hele hele Rusya ile uçak krizi sebebiyle Suriye’deki bu tacize müdahale edemez duruma düsmemiz içimi kanatiyor. Firat’in batisina geçen Suriye’deki bölücü örgütün, ABD ile isbirligi ve yayilmasi da bize hangi büyük bedeli ödetecek diye hayiflaniyorum.
 
Bunlar yetmiyor kuzeydogu sinir komsumuz olan Ermeni devletinin dünya çapinda aleyhimize yürüttügü TEHCIR yalani ile bizi yalnizliga sürükleme çabasinin, Almanya’da ulastigi kötü sonuç sikintimiza tuz biber oluyor. Zaten kuzey komsumuz olan Rusya ile uçak düsürme krizinden sonra agiz dalasi devam ediyor. Ege ile Akdeniz sinir ve karasularimiz ise mülteci feryatlari ve gözyaslari ile adeta sivil bir tehcirin dünyanin gözleri önünde sergilendigi bir sahne gibi. Kisacasi Anadolu cografyasi, dört yanindan çevrilmis bir ada gibi. Duman, yikinti, gözyasi ve stres tarlasi gibi.
 
Iç siyasete bakiyorsunuz, iktidar partisi bu ortamda “su geçilirken at degistirilmez” sözünün tam tersini yapiyor. Tüm kadrolarini degistirmekle mesgul. Bürokrasi, ayni degisimi geçiriyor. Vali tayinleri, tayinler, tayinler.
 
Muhalefet partileri de ayni durumda; parti içi problemlerle zaman öldürüyorlar, lider problemleriyle ugrasiyorlar.
 
Medya gündeminde ne var? Milletvekili dokunulmazliginin kaldirilmasi tartismalari ve anayasa degisikligi yani baskanlik sistemi tartismalari.
 
Yangin çevremizi sarmis, dumanlarin ve Suriye’den, Irak’tan düsen ates parçalarinin yangini bize tasima tehlikesini yasiyoruz. Ancak tartistigimiz konu yangini söndürmek degil. Parlamenter sistem mi olsun, yoksa baskanlik sistemi mi?
 
Kisacasi, sözün bittigi yerde tüm toplum olarak bir akil tutulmasi yasiyoruz. Durup, sakince, uzun uzun düsünüp yeni bir sayfa açmanin tam zamani. Duygu, kin, nefret, kavga degil; sükunet ve aklin hakimiyetinin en gerekli oldugu günlerdeyiz.
 
Allah birlik, dirlik ve beraberligimizi bozmasin, hepimizi aklin yolundan ayirmasin.
 
Manevi duygularin en yüksek noktaya ulastigi ve hikmetin tecelli ettigi su günlerin, sakince düsünme ve davranma firsati saglamasi ve tüm bölgemize huzur getirmesi niyetiyle sevgi ve en iyi dileklerimle hayirli Ramazanlar dilerim.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır