Dudaktaki uçuk nasil geçer

2.6.2016 09:02:54 BilgeDede
Dudaktaki uçuk nasil geçer" title=  
Toplumda pek çok insan hayatlarinin belli zamanlarinda tekrarlayan agiz yaralarindan sikayet ederler. Uçuk ve aftöz ülserler en sik tekrarlayan agiz yaralaridir. Uçuk genellikle dudak kenarlarinda görülen içi sivi dolu kümelenmis bir sekilde görülen küçük kabarciklardir. Nadir olarak da agiz içinde, sert damakta ve dis etinde görülebilirler. Uçuk çikmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarinda kasinma, yanma seklinde kendini belli eder. Daha sonra bu belirtileri, bölgenin kizarmasi, sismesi ve içi sivi dolu kabarciklarin olusmasi izler. Bu kabarciklar saatler içerisinde patlayarak kabuklanir. Uçugun olusup iyilesmesi ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanir. Uçugun olusum nedeni bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesidir. Herpes simpleks, daha önce bu enfeksiyonu geçirmis kisilerde pasif bir sekilde bulunur. Stres, yorgunluk, travma, ates, hormonal degisiklikler ve asiri günes isigina maruz kalinan durumlar, pasif haldeki virüsün aktifleserek uçugun olusmasina neden olurlar.

Uçuk, kabarciklarin patlayip kabuklastiktan tamamen iyilesmesi sürecinde bulasicidir. Mevcut virüs, kisinin havlu, kaçik, bardak gibi özel esyalarindan bulasabildigi gibi birinin öpmesi sonucu da bulasabilir. Uçuk sikistirilip patlatilmamali, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karsi korunmalidir. Herpes simpleks virüsünün vücuda ilk yaslarda yerlestigi göz önüne alindiginda özellikle bebek ve çocuklara dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçugun kabugu ile oynanmalidir, dokunuldugunda eller çok iyi yikanmalidir.

Uçugun tedavisi, antiviral uçuk kremleri ile yapilmaktadir. Bu kremler deriden geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermelerini engeller.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır